Krasová a pseudokrasová území západních a středních Čech
(karsologický celek 110)
Krasová a pseudokrasová území západních a středních Čech náleží do:
- karsologické soustavy 100 Českomoravská krasová a pseudokrasová území

Celek krasových a pseudokrasových území západních a středních Čech zaujímá jz. část Českomoravské soustavy zhruba mezi Prahou, Kynšperkem nad Ohří na Z a Nýrskem na J. Krasové jevy jsou zde především v největším českém krasovém území – Českém krasu; pseudokrasové jevy jsou ojediněle roztroušeny.
Geograficky a geomorfologicky tento celek zahrnuje celou Poberounskou soustavu a přilehlou Tepelskou vrchovinu na západě a Podčeskoleskou pahorkatinu na jihozápadě.
Geologicky tento celek budují jednotky jz. části středočeské oblasti: barrandienské proterozoikum s více či méně metamorfovanými sedimenty a vulkanity, nemetamorfované barrandienské spodní paleozoikum s pestrými sériemi sedimentů i vulkanitů, a zejména s mocným komplexem silurských a devonských vápenců, metamorfované horniny tepelského a domažlického krystalinika, masivy hlubinných magmatitů a platformní pokryvy se svrchnopaleozoickými i mladšími pánevními sedimenty.
Kras je v tomto celku vázán zejména na karbonátové horniny barrandienského spodního paleozoika, konkrétně na souvrství silurských, a zejména spodnodevonských vápenců, tvořících jádro pražské pánve – Český kras. V lokálním rozsahu provází také malé výskyty krystalických vápenců v metamorfovaných horninách dyleňského krystalinika v Dyleňském lese; dosud nepotvrzeno je zkrasovění karbonátů v ostatních geologických jednotkách. Výjimečným zjevem jsou hydrotermální dutiny, provázející vřídelní těleso v Karlových Varech.
Pseudokrasové jeskyně jsou v tomto celku ojedinělé. Poznány byly dutiny vytvořené exogenními procesy v prekambrických metamorfitech, pegmatitech a buližnících, ve spodnopaleozoických, svrchnopaleozoických a křídových sedimentech a v terciérních neovulkanitech.
Karsologický celek krasových a pseudokrasových území středních a západních Čech (110) je dále členěn na jednotky:
111 Krasová a pseudokrasová území tepelské jednotky s krasovými oblastmi:
K111 85 Kras Dyleňské hornatiny
K111 86 Hydrotermální kras Karlových Varů
112 Krasová a pseudokrasová území barrandienské jednotky s krasovou oblastí:
K112 87 Český kras
V karsologickém celku je evidováno přibližně 700 krasových a 50 pseudokrasových jeskyní. Nejdelší krasové jeskyně se nachází v Českém krasu s délkou kolem 2 km (např. Koněpruské, Na Javorce a Jezerní Ementál). Nejhlubší propasťovité jeskyně se opět vyskytují v Českém krasu a jejich hloubka se pohybuje kolem 100 m (např. Na Javorce, Arnoldka a Čeřinka). V celku se vyskytuje drobný, ale unikátní hydrotermální kras Karlových Varů.
Nejvíce pseudokrasových dutin se bachází v Kladenské tabuli.
HROMAS, J. (2009). Krasová a pseudokrasové území středních a západních Čech, s. 150-151. In: HROMAS, J. (ed.) et al. Jeskyně. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno. 608 s. Chráněná území ČR, 14. ISBN 9788087051177; 978-80-86305-03-5.