Péče o jeskyně
Péče o jeskyně je spojena s co nejšetrnější prezentací jeskyní a se zajištěním jejich údržby. Nezapomíná se na nápravy některých chyb či problematických zásahů provedených našimi předchůdci. Návrat jeskyní do stavu před jejich objevením je sice nereálný, lze však usilovat o minimalizaci škod způsobených člověkem v minulosti. K tomuto cíli vede řada opatření, která Správa jeskyní ČR postupně realizuje.

Nejsložitějšími a investičně nejnákladnějšími opatřeními jsou kompletní rekonstrukce návštěvních tras. Výsledkem rekonstrukce jsou nové povrchy tras z kvalitních betonových směsí, zábradlí, lávky či visutá schodiště z nekorodujících materiálů a v neposlední řadě nasvícení podzemních prostor. Kromě elektrických rozvodů se v trasách ukrývají kabely monitoringu prostředí, zabezpečovací, komunikační a ozvučovací techniky a rozvody vody.
Často diskutovaným tématem ochrany jeskyní je otázka likvidace nežádoucí vegetace a dalších organických i anorganických znečištění, které se do jeskyní dostávají spolu s návštěvníky.
Většina z rozsáhlého souboru managementových opatření prováděných ve zpřístupněných jeskyních je v současné době financována z účelově poskytnutých dotací MŽP ČR v rámci podprogramu "Péče o nezcizitelný státní majetek ve ZCHÚ".
Všechny zpřístupněné jeskyně jsou součástí zvláště chráněných území, proto jsou zásahy a opatření součástí plánů péče o tato území a Správa jeskyní ČR při jejich zpracování úzce spolupracuje s ostatními orgány ochrany přírody.