Krasová a pseudokrasová území tepelské jednotky
(karsologická jednotka 111)
Krasová a pseudokrasová území tepelské jednotky náleží do:
- karsologické soustavy 100 Českomoravská krasová a pseudokrasová území
- karsologického celku 110 Krasová a pseudokrasová území západních a středních Čech
Karsologická jednotka tepelské oblasti zaujímá nejzápadnější část karsologického celku středních a západních Čech, území mezi Karlovými Vary, Žluticemi, Tachovem a Kynšperkem nad Ohří.
Geograficky a geomorfologicky zahrnuje Slavkovský les, Tepelskou vrchovinu, severní část Podčeskoleské pahorkatiny a Českého lesa (Dyleňský les).
Geologicky jednotku budují zejména horniny tepelského, dyleňského a slavkovského krystalinika, převážně metamorfity. Rozsáhlá jsou tělesa granitů a amfibolitů, z nichž nejvýznamnější představují karlovarský žulový pluton a mariánskolázeňský amfibolitový komplex. Dyleňské krystalinikum prostupují také polohy krystalických vápenců; erlánů a kvarcitů.
Karsologická jednotka krasových a pseudokrasových území tepelské jednotky je členěna na krasové oblasti:
K111 85 Kras Dyleňské hornatiny
K111 86 Hydrotermální kras Karlových Varů
a pseudokrasové oblasti (geomorfologické celky):
P111 02 Podčeskoleská pahorkatina
P111 32 Slavkovský les
P111 33 Tepelská vrchovina
Krasové jevy jsou v této jednotce popsány z pruhů krystalických vápenců dyleňského krystalinika v Dyleňské hornatině a z vřídlovce vřídelního tělesa v Karlových Varech, kde mají hydrotermální charakter.
Pseudokrasové jevy (jeskyně a pseudoškrapy) byly z tohoto území popsány z mariánskolázeňského amfibolitového komplexu a granitů ve Slavkovském lese a Tepelské vrchovině.
Pseudokrasové jevy v této jednotce jsou registrovány pouze v metamorfovaných horninách a magmatitech Podčeskoleské pahorkatiny, Slavkovského lesa a Tepelské vrchoviny. Patří k nim puklinové a blokové jeskyně, převisy a pseudoškrapy.
Pseudokrasové a mikrokrasové útvary se vyskytují v horninách mariánskolázeňského metabazitového komplexu, tělesa mezi Mariánskými Lázněmi a Bečovem nad Teplou, tvořeného metamorfovanými produkty svrchně proterozoického basického submarinního vulkanismu (riftového charakteru), vystupujícího podél linie hlubinného zlomu mariánskolázeňského.
V karsologické jednotce je evidováno pouze několik krasových a pseudokrasových jeskyní.
HROMAS, J. (2009). Krasová a pseudokrasová území tepelské jednotky, s. 151. In: HROMAS, J. (ed.) et al. Jeskyně. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno. 608 s. Chráněná území ČR, 14. ISBN 9788087051177; 978-80-86305-03-5.