Krasová a pseudokrasová území zhruba rozsahu severočeských hnědouhelných pánví s křídou a vulkanity
(karsologická jednotka 141)
Krasová a pseudokrasová území zhruba rozsahu severočeských hnědouhelných pánví s křídou a vulkanity náleží do:
- karsologické soustavy 100 Českomoravská krasová a pseudokrasová území
- karsologického celku 140 Krasová a pseudokrasová území podkrušnohoří
Karsologická jednotka zaujímá pás třetihorní pánevní a vulkanické zóny mezi Krušnými horami a českou křídovou pánví, Doupovskými horami a Šluknovským výběžkem. Ojedinělé krasové jevy zde dosud nebyly blíže poznány, poměrně hojné jsou zde pseudokrasové jeskyně. Geograficky a geomorfologicky jednotka zahrnuje Mosteckou pánev, České středohoří a Děčínskou vrchovinu z Krušnohorské soustavy a Lužické hory ze soustavy Sudetské.
Geologicky jednotku tvoří převážně třetihorní sedimenty severočeské pánve (křemence, štěrky, písky, neovulkanity a pyroklastika, jíly, jílovce a sloje hnědého uhlí), masivy třetihorních neovulkanitů Českého středohoří (výlevné i žilné horniny a pyroklastika pestrého petrografického složení) a přilehlá souvrství sedimentárních hornin ohárecké a lužické oblasti české křídové pánve (převážně pískovce, slepence, slínovce). V centru Českého středohoří jsou obnaženy ruly podložního krystalinika. Podél lužického zlomu, omezujícího jednotku na SV, jsou z podloží vyvlečeny tektonické útržky jurských sedimentů – světlé karbonáty, tmavé slínovce, písčité vápence až vápnité pískovce.
Krasové jevy se objevují v útržcích jurských karbonátů na lužickém zlomu, hypoteticky se mohou objevovat také v křídových sedimentech s vyšším obsahem karbonátů.
Pseudokrasové jevy se v této jednotce vyskytují hojně, a to převážně v pískovcích české křídové pánve v Děčínské vrchovině a Lužických horách, v podobě výrazných převisů, výklenkových slují, rozsedlinových, puklinových, vrstevních a kombinovaných jeskyní a propastí. Výjimečný fenomén představují rozsedlinové jeskyně s fluoritovými výplněmi. V neovulkanitech v Českém středohoří a Lužických horách jsou registrovány rozsedlinové a puklinové jeskyně, které doprovází nestabilní srázy výrazných vulkanických elevací.
Karsologická jednotka Krasová a pseudokrasová území zhruba rozsahu severočeských hnědouhelných pánví s křídou a vulkanity zahrnuje jednu krasovou oblast:
K141 49 Kras jurských vápenců u Krásné Lípy
V karsologickém celku je evidována pouze 1 krasová a přibližně 170 pseudokrasových jeskyní. K nejvýznamnějším pseudokrasovým jeskyním náleží systém jeskyní Pod Děčínským Sněžníkem s celkovou délkou chodeb kolem 800 m a dále pak Loupežnická a Loupežnická u Velkého Března s délkami více jak 100 m chodeb.
HROMAS, J. (2009). Krasová a pseudokrasová území severočeských hnědouhelných pánví s křídou a vulkanity, s. 270. In: HROMAS, J. (ed.) et al. Jeskyně. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno. 608 s. Chráněná území ČR, 14. ISBN 9788087051177; 978-80-86305-03-5.