Speleostřípky 2025/10

TOP
======================================================================
Ministr životního prostředí jmenoval nového ředitele Správy jeskyní ČR, stal se jím Milan Jan Půček
Nejteplejší jeskyně u nás? Zbrašovské aragonitové jeskyně
Práce pod vodou je pro mě výzvou // Humans of NATO Days
JESKYNĚ
======================================================================
Jeskyně Balcarka je klenotem Moravského krasu. Poznejte ji!
https://fajnvylety.cz/jeskyne-balcarka-je-klenotem-moravskeho-krasu-poznejte-ji
04.03.2025
Jeskyně Balcarka, ukrytá v krasovém žlebu Moravského krasu nedaleko Ostrova u Macochy, je jedním z nejkrásnějších přírodních skvostů této oblasti. Její jedinečná, pestrá a fascinující krápníková výzdoba vás okamžitě uchvátí. V dávných dobách sloužila jako sídliště pravěkých lovců a dnes je díky své neuvěřitelné barevnosti sintrových náteků a stalagmitů považována za krasovou klenotnici.
Nejteplejší jeskyně u nás? Zbrašovské aragonitové jeskyně
https://fajnvylety.cz/objevte-zbrasovske-aragonitove-jeskyne-krasovy-unikat-uprostred-moravy
04.03.2025
Zbrašovské aragonitové jeskyně v malebném údolí řeky a lázeňského města Teplice nad Bečvou ukrývají unikátní výzdobu tvořenou minerálem aragonit. Jedná se o jediné zpřístupněné jeskyně hydrotermálního původu v České republice a jedinečný jeskynní systém evropského významu s nádhernou výzdobou, kterou vyčarovala kyselka.
Rudické propadání odhalilo stovky netopýrů. Speleologové sestoupili do hlubin
https://blanensky.denik.cz/zpravy_region/rudicke-propadani-netopyr-speleologove-jeskyne-moravsky-kras-blansko.html
04.03.2025
Každoroční sčítání netopýrů v Moravském krasu proběhlo i letos. Speleologové v únoru zkontrolovali několik lokalit, včetně Sloupsko-šošůvských jeskyní, Kateřinské jeskyně nebo Rudického propadání.
https://www.turistika.cz/mista/jeskyne-obraznice/detail
07.03.2025
Romanov je malá osada, jež je dnes součástí města Mšeno a do historie se zepsala tím, že se zde nacházel zámek, kaple a vrchnostenské hospodářské objekty. Za dlouhou historii tohoto místa se zde však mnohé změnilo, např. roku 1724 dal Jan Hynek hrabě Věžník zbořit zdejší zámek a kámen z něho převézt na stavbu nového zámku v Lobči, stejně tak zanikla křížová cesta, jež sem vedla ze Mšena a z v roce 1876 přestavěné kaple sv. Máří Magdalény se stal pouhý obytný dům. Ovšem štěstí měla zdejší příroda, která si zachovala svoji bohatost a různorodost, což může prokazovat řada zmínek v různých periodicích a publikacích, z nichž třeba jmenovat kupříkladu "Přírodu Kokořínska a Mělnicka", editovanou Lídou Kirschnerovou a Václavem Petříčkem.
Ministr životního prostředí jmenoval nového ředitele Správy jeskyní ČR, stal se jím Milan Jan Půček
https://www.enviweb.cz/130458
07.03.2025
Novým ředitelem Správy jeskyní ČR je od března Milan Jan Půček. Má dlouholeté pracovní zkušenosti s řízením příspěvkových organizací, řídil například Muzeum regionu Valašsko a Národní zemědělské muzeum. Také má dlouholetou praxi v oblasti životního prostředí, a to zejména v oblasti ekologické výchovy související s ochranou přírody a krajiny. Milana Jana Půčka do funkce jmenoval ministr životního prostředí Petr Hladík k 1. březnu 2025, dnes byl Půček ministrem oficiálně uveden do úřadu.
Aksamitova brána v Českém krasu
https://www.kudyznudy.cz/aktivity/aksamitova-brana-v-ceskem-krasu
09.03.2025
Zajímavý přírodní útvar se nachází na turistické značce nedaleko Koněpruských jeskyní, na vrchu zvaném Kotýz. Jedná se o zbytek vstupního portálu ještě v 19. století existující jeskyně. Její strop se propadl, vstup do dalších podzemním prostor zatarasil a zůstala jen tato brána.
NEJEN PODZEMÍ
==========================================================
Královský vodopád: Objevte skrytý drahokam Jeseníků!
https://fajnvylety.cz/kralovsky-vodopad-objevte-skryty-drahokam-jeseniku
04.03.2025
Dnes vás zveme na výlet do Jeseníků! Ve zdejší krásné přírodě objevíte několik desítek vodopádů, které rozhodně stojí za vidění. K mnohým z nich nevedou žádné turistické značky, ale nemusíte se bát, s námi se na žádným výletě neztratíte. Období jarního tání je pro výlet k vodopádům nejvhodnější částí roku, protože ve vodních tocích je nejvíce vody a vodopády jsou nejsilnější. My se dnes vypravíme k impozantnímu Královskému vodopádu, který patří k nejkrásnějším a nejvyšším v celých Jeseníkách.
Česká příroda skrývá zázraky, o kterých se nemluví. Kdo je objeví, ten už se nikdy nevrátí stejný
https://www.nespechej.cz/clanky/skryte-perly-ceskych-hor-20250304-3787.html?b=base
04.03.2025
Zavřete oči, zhluboka se nadechněte a představte si krásnou českou přírodu, kde hlavní roli hraje ticho a klid ve spolupráci s absencí davů turistů.
Kam na první jarní výlet? Co třeba do Cikánského dolu a jeho jeskyní?
https://medium.seznam.cz/clanek/brana-do-sveta-kam-na-prvni-jarni-vylet-co-treba-do-cikanskeho-dolu-a-jeho-jeskyni-126732
04.03.2025
Na jižním okraji obce Sloup v Čechách se rozkládá romantické údolí lemované pískovcovými skalami, které přímo láká k nenáročné, ale velmi zajímavé a příjemné procházce. Jedná se o Cikánský důl.
Od velkého důlního neštěstí na dole Jan Karel uplynulo 140 let
https://ostrava.rozhlas.cz/od-velkeho-dulniho-nestesti-na-dole-jan-karel-uplynulo-140-let-9425432
05.03.2025
Přesně před 140 lety, 5. března 1885, zemřelo na Karvinsku 108 horníků. Neštěstí na tehdejším dole Jan Karel patří dodnes k těm nejhorším. Bohužel historie hornictví je plná různých nešťastných událostí a tragédií a to, co se stalo na Dole Jan Karel, k nim patří. 108 lidí nepřežilo masivní exploze, které byly tak silné, že podle dochovaných zpráv vyletěl po výbuchu na povrch dokonce i důlní vozík z větrací šachty do výšky dvaceti metrů.
České Švýcarsko - Trpasličí jeskyně, lidový umělec Eduard Vater a jeho syn
https://www.turistika.cz/mista/ceske-svycarsko-trpaslici-jeskyne-lidovy-umelec-eduard-vater-a-jeho-syn/detail
05.03.2025
České Švýcarsko je český nejmladší národní park. Založený byl v roce 1990 v návaznosti na sousední německý národní park Saské Švýcarsko. Název patrně pochází z 18. století, kdy sem přicházeli první poutníci, básníci i malíři. Obdivovali vysoké pískovcové skály, stolové Hory i kaňony. Romantičtí krajináři z drážďanské malířské akademie přirovnali divokou zdejší krajinu ke Švýcarsku. Myšlena tím byla určitě celá tato kouzelná oblast na území Česka i Německa. Krajina se totiž rozkládá bez ohledu na geopolitické problémy. Byla tady dříve než lidé a tudíž ji takové malichernosti nezajímají. Krajina své dějiny počítá v milionech let, proto si může dovolit pro člověka nevídaný luxus – být bez hranic.
Okolím Sloupu do Cikánského údolí
https://www.naseveru.net/2025/03/07/ookolim-sloupu-do-cikanskeho-udoli/
07.03.2025
Nezapomenutelné zážitky a pohledy na malebnou krajinu a historické památky nabízí vyhlídkový okruh Cikánské údolí u Sloupu v Čechách. Trasa začíná v ulici Pod Stráží a vede pěšinou podél Dobranovského potoka, kde překročí několik lávek a zavede do Cikánského údolí s netradičními výhledy na sloupský hrad.
Práce pod vodou je pro mě výzvou // Humans of NATO Days
https://www.natodays.cz/zpravy/prace-pod-vodou-je-pro-me-vyzvou--humans-of-nato-days
09.03.2025
Potápí se až do hloubky 100 metrů, ale táhne ho to i do vzduchu. Byl na misi v Bosně a Hercegovině i v Maďarsku. V areálu akce jste ho mohli potkat ve stanu Policie České republiky u statické ukázky práce potápěčů. Jaké to je, když vás obklopuje voda ze všech stran? Co nejčastěji policejní potápěči hledají? A co je na této práci nejvíc fascinující? Tentokrát jsme mluvili s Martinem Kučerou, policejním potápěčem z Odboru speciálních potápěčských činností a výcviku.
Brněnské podzemí ukrývá tajnou nacistickou továrnu, její velikost je neznámá
https://www.idnes.cz/brno/zpravy/objev-tajna-nacisticka-tovarna-podzemi-zidenice.A250305_842579_brno-zpravy_krut
06.03.2025
Leží hluboko v podzemí, a protože o ní neexistovaly téměř žádné záznamy, dlouhá desetiletí zůstávala lidem skrytá a o její existenci takřka nikdo nevěděl. Domněnku amatérských badatelů, že se poblíž hřbitova v brněnských Židenicích nachází podzemní továrna, se podařilo potvrdit až na konci loňského roku díky 3D laserovému skenování.
ZAHRANIČÍ
======================================================================
Úchvatná živočišná říše: Jak se žije v naprosté tmě?
https://epochaplus.cz/uchvatna-zivocisna-rise-jak-se-zije-v-naproste-tme/
01.03.2025
V jeskynních hloubkách, kam nikdy neproniknou sluneční paprsky, na celém světě trvale žijí živočichové, kteří ke svému životu vůbec nepotřebují zrak.
https://zagoramizalasami.com/cz/atrakcje-okolicy/jaskinia-niedzwiedzia/
04.03.2025
Jeden z největších atrakce Masiv Śnieżnik je Medvědí jeskyně v Kletně nachází se na pravém svahu údolí Kleśnica, v mramorovém bloku v hoře Stroma (1166,8 m nad mořem). To je nejdelší jeskyně v Sudetech a jeden z největších v Polsku, který je po svém náhodném objevení v roce 1966 při těžbě mramorového dolu a následných mnoha výzkumných, geologických, důlních a stavebních pracích od roku 1983 otevřen turistům.
Čeští vědci odhalili, jak soli ovlivňují bahenní sopky na Marsu
https://www.avcr.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/Cesti-vedci-odhalili-jak-soli-ovlivnuji-bahenni-sopky-na-Marsu/
04.03.2025
Severní nížiny Marsu skrývají tisíce malých kuželů, které podle vědců vznikly před miliony let vytékáním bahna z podzemí. Na první pohled připomínají pozemské bahenní sopky, ovšem na rudé planetě se bahno chová zcela jinak než na Zemi. Důvodem je extrémně nízký atmosférický tlak, který ovlivňuje stabilitu vody. Klíčovou roli v tomto procesu navíc hrají soli – jejich typ a koncentrace mohou rozhodovat o tom, jak daleko bahenní proudy doputují a jaké tvary vytvoří. Tyto procesy zkoumal mezinárodní tým vědců pod vedením Ondřeje Krýzy z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.
Malebný italský region Marche nabízí lanýže, Raffaelův dům i michelinskou restauraci
https://www.nationalgeographic.cz/cestovani/region-marche-italsky-skryty-poklad-renesance-gastronomie-priroda/
05.03.2025
V poustevně „Santa Maria Infra Saxa“ v italském regionu Marche byla do skalní jeskyně vestavěna téměř 200 let stará osmiboká Valadierova kaple. Stavba se dostala také do prestižního seznamu „To nejlepší ze světa podle National Geographic 2025“.
Prohlídka jeskyně Prometheus a kaňonu Martvili z Kutaisi
https://www.booking.com/attractions/ge/prajnsb3hvlm-prometheus-cave-martvili-canyon-tour-from-kutaisi.cs.html?ticket_type=OFDUwBKnQncj
05.03.2025
Přírodní památka Prometheus Cave se nachází v obci Tskaltubo v regionu Imereti. Zde je milion let starý krásný stalaktit a stalagmit. Martvili Natural Canyon se nachází v obci Martvili. Návštěvnické centrum: Vesnice Inchkhuri. 700 m. Kruhová kamenná dlažba začíná od návštěvnického centra a prochází historickou cestou Dadiani. Jsou zde umístěny 2 mosty, 3 vyhlídkové plošiny, 30 schodů historického schodiště postaveného velkým vápencovým balvanem. Návštěvníci se mohou plavit na lodi po řece „Abasha“ 300 m. dlouhé vzdálenosti a získejte potěšení z pohledu na krásnou krajinu kaňonu.
https://www.mahalo.cz/malajsie/destinace-malajsie/borneo/narodni-park-gunung-mulu.html#google_vignette
09.03.2025
Národní park Gunung Mulu zahrnuje rozsáhlé jeskyně, které svou velikostí lákají vědce z celého světa. Žije zde mnoho živočichů a několik tisíc druhů rostlin. Park je od roku 2000 součástí světového kulturního dědictví UNESCO.
VIDEO
====================================================================
Rudické propadání odhalilo stovky netopýrů. Speleologové sestoupili do hlubin
Tropické rostliny ve znojemském podzemí
Největší záhada pražského podzemí odhalena: Objekt K116-Prokopské údolí v odtajněných dokumentech
AUDIO
Povesti o jaskyniach: Zlatá diera
FOTO
====================================================================
Rudické propadání odhalilo stovky netopýrů. Speleologové sestoupili do hlubin
Sociální síť TikTok začíná stále více ovlivňovat destinace, do kterých cestujeme.
====================================================================
INTERNATIONAL SHOW CAVES ASSOCIATION
07.03.2025 FFTS - Fédération Française du Tourisme et Patrimoine Souterrain
odvádí docela působivou práci. To mě nepřekvapuje. Gratulujeme!
EUROPEAN SPELEOLOGICAL FEDERATION
05.03.2025 CENA FRANCIE HABE 2025
Komise pro ochranu krasu a jeskyní Mezinárodní unie speleologie (UIS) s potěšením oznamuje zahájení PRIX France HABE 2025. Cena je pojmenována na památku a na počest Dr. France HABE ( † 10/12/1999) ze Slovinska (Jugoslávie), bývalého prezidenta Odboru ochrany UIS (1973-1997).
.
SCINTILENA – SPELEOLOGICKÝ ZPRAVODAJ
08.03.2025 CNSAS: úspěšná záchrana speleologa v Benátsku
08.03.2025 Sardinská speleologická federace oznamuje projekty 2025 ComSub FSS
08.03.2025 Stažení některých šarží postrojů NEWTON, NEWTON FAST a NEWTON EASYFIT z trhu – evropské verze
07.03.2025 Netopýři v obtížích: Školení a strategie pro obnovu divoké zvěře v CRAS Lago di Vico
07.03.2025 V Pavii fotografická výstava „BARVY TEMNOTY – Zkoumání podzemní planety“
07.03.2025 „Acqua Sorgente“: konference o ochraně vodních zdrojů v Lucce
06.03.2025 Skok do prázdna v Campo dei Fiori
06.03.2025 Konference na Náměstí námořníků Lerici: "Všechny barvy tmy"
04.03.2025 Workshop o měření a monitorování pramenitých vod v Bossea
04.03.2025 Speleologie v Lombardii: ohlasy z 28. regionálního setkání Brinzio – 1. a 2. března 2025
04.03.2025 Mezinárodní fórum o záchraně v obtížném prostředí se bude konat v Janově od 19. do 21. března 2025
04.03.2025 Online seminář o biominerálech a guanu organizovaný Piedmont Underground Biology Research Group
04.03.2025 Srdce Ochtinskej aragonitovej jaskyne.
04.03.2025 Štátna ochrana prírody SR hľadá sprievodcu na dobu určitú do Gombaseckej jaskyne. Pracovný pomer je možné uzatvoriť na 1 až 7 mesiacov podľa dohody. Podmienky prijatia: minimálne stredoškolské vzdelanie s maturitou, bezúhonnosť, komunikatívnosť. Pracovná náplň: sprevádzanie návštevníkov v jaskyni a poskytovanie odborného výkladu. K základnému platu v zmysle Zákona NR SR č. 553/2003 Z. z. poskytujeme príplatky za prácu v sobotu, nedeľu, vo sviatok a za prácu nadčas. Nástup možný: 1. 4. 2025. Bližšie informácie: Mgr. Pavellová, tel. 0911 011 393
SLOVENSKÉ MÚZEUM OCHRANY PRÍRODY A JASKYNIARSTVA
08.03.2025 Príbeh O ZLATEJ DIERE
Dnešná povesť nás zavedie do strmých roklín Národný park Slovenský raj so sídlom v Spišskej Novej Vsi.
Pred mnohými storočiami bolo naše územie mimoriadne bohaté na vzácne kovy zlato a striebro. Najbohatšie bane boli v Kremnici, ale ložiská zlata sa nachádzali aj v iných kútoch krajiny. Svedčia o tom názvy ako Zlatá Idka, Zlatý potok, Zlatá dolina, Zlatník, či Zlatá Baňa. V Slovenskom raji, v chotári obce Letanovce, sa nachádza jaskyňa, ktorá má tiež v názve zlato. Je to Zlatá diera, v spišskom nárečí Zlatá džura.
05.03.2025 Do našich expozícií pribudla NOVÁ FIGURÍNA.
Do zbierok múzea sa dostala vďaka Gabovi Slivkovi zo speleologického klubu Rožňava aj figurína speleoalpinistu z obdobia 80-tych rokov minulého storočia. Takmer všetky pomôcky sú tu vyrobené svojpomocne a svedčia o nesmiernej kreativite a životaschopnosti vtedajších jaskyniarov, ktorí mali problém získať zahraničné výrobky. Ako šplhadlá sú tu bogibbsy, ktoré skonštruoval Gusto Stibrányi, podobne ako samoblokujúcu zlanovaciu brzdu. Sedačka je tiež vyrobené podomácky, podobne ako horák acetylénovej lampy, ktorá bola upravená z klasického karbidového osvetlenia. Toto obdobie v našej speleologickej histórii by si určite zaslúžilo podrobnejšie spracovanie za účelom zachovania unikátnych historických faktov.
P. Holúbek Milan Velecký: https://www.stvr.sk/televizia/archiv/3328/519666#1034
VEŘEJNOSTI PŘÍSTUPNÉ JESKYNĚ
======================================================================
SPRÁVA JESKYNÍ ČESKÉ REPUBLIKY
05.03.2025 vložila 1 obrázek
Ministr životního prostředí Ministr životního prostředí Petr Hladík jmenoval nového ředitele Správy jeskyní ČR. Stal se jím Milan Jan Půček.
07.03.2025 vložily 8 obrázků – Návštěvníci spodních pater v únoru
07.03.2025 vložily 8 obrázků –Návštěvníci zážitkové trasy Po stopách Nagela v prosinci a lednu
28.02.2025 vložily 1 obrázek – Od března se můžete opět podívat i do sloupské části jeskyní v rámci krátkého a dlouhého prohlídkového okruhu!
V březnu jsou vstupy v 10:00, ve 12:00 a ve 13:00.
V provozu samozřejmě stále i zážitková trasa Po stopách Nagela, na kterou je však nutná rezervace!
28.02.2025 vložila 1 obrázek – Předjaří je tu a s ním čas na výlety po Moravském krasu s termoskou a tatrankami. Z Brna se k jeskyni Výpustek dostanete busem 201 ze Židenic do Křtin (a odtud 1,5km pěšky) nebo vlakem do Adamova a výletem po Křtinském údolí.
04.03.2025 vložily 1 obrázek – Oslavte s námi 1. narozeniny Domu přírody Českého krasu!
Kdy? 29. března 2025 od 9:00
Kde? Dům přírody Českého krasu, Koněprusy 101
Přijďte s rodinou přivítat jaro a užít si den plný poznání a zábavy! Čeká na Vás:
Naučná stezka s trilobitem Vendelínem – vyzvedněte si pracovní list a vydejte se za dobrodružstvím
Interaktivní expozice – objevte krásy Českého krasu hravou formou
Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních – buďte mezi prvními letošními návštěvníky podzemí
03.03.2025 vložily 1 obrázek –Nepropásni to – školení průvodců už tuto sobotu!
Chceš si vyzkoušet práci v jedinečném prostředí a stát se součástí týmu průvodců? Školení proběhne už tuto sobotu 8. března!
Kdy? Už tuto sobotu 8. března 2025 od 9:00
Kde? Dům přírody Českého krasu, Koněprusy 101
Neváhej! Pokud máš dotazy nebo Ti termín nevyhovuje, ozvi se na infokj@caves.cz nebo zavolej na tel. číslo 730 572 485.
27.02.2025 vložily 7 obrázků – VĚDECKÝ VÝZKUM V JESKYNI NA ŠPIČÁKU U SUPÍKOVIC NA JESENICKU (JNŠ)
Netopýři nejsou jedinými obyvateli jeskyní. Žije tam i celá řada dalších živočichů, a na rozdíl od letounů dokonce celoročně. Jedná se o některé druhy bezobratlých, kteří jsou přímo vázáni na tamní biotop. Mají rádi tmu, stálou teplotu a dostatečnou vlhkost. A právě na jejich monitoring v naší jeskyni se v těchto dnech zaměřili odborníci z Biologického centra Akademie věd ČR (přesněji z Ústavu půdní biologie a biogeochemie). V podzemí teď máme čtyři výzkumná stanoviště s pastičkami a substráty určená ke sběru dat. Podobně mapují přírodovědci i všechny ostatní zpřístupněné jeskyně v Česku.
07.03.2025 vložily 1 obrázek – NABÍDKA BRIGÁDY:
Našel by se v okolí zájemce o možnost si přivydělat úklidem na našem provozu? DPP, 2-3 hodiny týdně (s možností rozšíření dle vašich možností). Přes letní prázdniny hodina každý (druhý) den. Vše by bylo o domluvě. 130Kč/h.
07.03.2025 vložily 1 obrázek – PP Třesín se nám díky teplému počasí rychle mění před očima. Během jarních prázdnin doporučujeme naučnou stezku prozkoumat na vlastní smysly. Kdyby vás však překvapila přicházející změna počasí, u nás najdete úkryt. Rádi vás naším tajuplným podzemím provedeme od pondělí do pátku v časech: 10 a 13 hodin.
07.03.2025 vložily 1 obrázek – Kam v sobotu 29. března 2025 na výlet? Za netopýry a vrápenci do Javoříčských jeskyní
SPELEOLOGIE
======================================================================
ČESKÁ SPELEOLOGICKÁ SP OLEČNOST
05.03.2025 vložila 1 obrázek SpeleoGO 2025
‼️50 000 Kč pro vaše speleologické projekty
Česká speleologická společnost podporuje jednotlivé členy, základní organizace i širší týmy v jejich speleologické činnosti a za tímto účelem připravila nenárokový jednorázový příspěvek SpeleoGO. Podpořeny mohou být projekty, které naplňují čl. II Stanov - Poslání, účel a činnost spolku.
06.03.2025vložila 1 obrázek – Vylezte z jaskyne a poďte si ohmatať výstroj! Speleocajky budú na Speleomíting 2025 s celou výbavou pre jaskyniarov k vyskúšaniu a zakúpeniu. Môžete si vyberať zo širokej ponuky, doplniť si svoju jaskynnú výstroj, vyskúšať si nami overené veci. Dovezieme: kombinézy, podkombinézy, lezecký vercajk, výbavu na vystrojovanie, speleo vaky, prilby a zázračné kolenačky! Tešíme sa na stretnutie. 29.3. marca v Liptovskom Mikuláši v priestoroch Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva -
05.03.2025vložila 1 obrázek – Vychytávka pro lepší efektivitu výstupu! O co se opřít při výstupu po laně.
Při nejpoužívanější metodě výstupu jednolanovou technikou, metoda Frog, se používá kombinace cajků: ruční a hrudní výstupový blokant, pedál, odsedka (kravák) a ideálně i nožní blokant, pro lepší efektivitu výstupu. Lano při průchodu hrudním blokantem klade určitý odpor. Tato situace se dá řešit použítím nožního blokantu PANTIN III od Petzl , který lano pod hrudním blokantem napíná. Nožní blokant je funkční i na zabláceném laně
27.02.2025vložila 1 obrázek – Dokonalé nastavení pedálu a zajištění jeho polohy na noze. Jedna z dalších vychytávek: Univerzální pedál RUS od MTDE má velkou smyčku na obě nohy. Pedál je vyrobený ze super statické, 100% Dyneema šňůry. Doporučujeme na SRT. Spodní smyčku pedálu, ve které je noha, je možné zabezpečit proti jejímu posunu z nohy. A to protažením pedálu pod gumou, např. z pneumatiky motocyklu, navlečenou kolem kotníku (angl. chicken loop).
25.02.2025vložila 1 obrázek – Dokonalé nastavení! To je taky vychytávka drahý a dokonalý prsák Garma potřebuje dokonalé nastavení. Na našem blogu si přečtěte článek jak na to: MTDE Garma – nastavení úvazku MTDE Garma je zřejmě nejlepší hrudní úvazek pro jednolanovou techniku (SRT). Dobře nastavitelný, má výbornou speciální přezku z nerezové oceli na bleskové dopnutí a povolení popruhu hrudního blokantu a popruh Dyneema/polyamid; má pohodlné ramenní popruhy. Hrudní úvazek sedí perfektně.
ZO ČSS ZO 1 - 10 SPELEOAQUANAUT
08.03.2025 vložila 12 obrázků – Připravy na akci SKRZ (Bělovodský traverz) vrcholí. Už je stanoven finalní termín akce SKRZ na 9. - 10. 5.
Dnes se nám podařilo proplavat poslední Macošský sifon mezi Spirákou a Novou Rasovnou. Oproti historickému popisu z prvního překonání v 80. letech potápěči z Geospeleosu byl sifon krásně propláchlej. Navíc dnes byla super viditelnost, místy až 10 m. Po překonání Belgického sifonu a protažení se chodbou Potápěčů jsme společně s Radekem Nejezchlebem a Petrem Chmelem během 20 minut našli cestu sifonem a vynořili se v Nové Rasovně, kde nás čekali kluci z Holštejnské výzkumné skupiny. Díky moc všem, co se zapojili a pomohli s transportem a Ulimu a Tomovi za část fotek.
06.03.2025 vložilo 8 obrázků – A je to tady. Po dvou letech opět náš vyhlášený ples, letos výroční třicátý. Přípravy jsou v plném proudu. Těšíme se na vás v sobotu večer.
02.03.2025 vložilo 1 obrázek – Už příští sobotu se koná náš jubilejní 30. jeskynařský ples. Všechny zveme.
08.03.2025 vložilo 1 video – Historický okamžik. Dnešní vynoření potápěčů v Macošském sifonu v Nové Rasovně.
02.03.2025 vložilo 1 obrázek – Zbyněk Parák si aktualizoval profilový obrázek.
02.03.2025 vložila 7 obrázků – V Lipovecké ventarole je stále vody dost.
Kedar Řílatšam Pár fotek z Lipovecké jeskyně a okolí Holštejna
09.03.2025 vložil 12 obrázků –Připravy na akci SKRZ (Bělovodský traverz) vrcholí. Už je stanoven finální termín akce SKRZ na 9. - 10. 5.2025
05.03.2025 vložil 1 obrázek – Našel by se někdo na pomoc s transportem na sobotu 8.3?
O víkendu se pokusime proplavat macošský sifon, což je poslední sifon na trase bělovodského traverzu, který se nám zatím nepodařilo překonat. Podmínky jsou příznivé, tak to potřebujeme vyžít. Pro pohodlný průběh akce nám schází tak 2-3 pomocníci na pomoc s transportem potápěčského materiálu jeskyní k sifonu.
Akce bude od 10 ráno tak do tří odpolende.
Kontakt: Radek Nejezchleb nebo Jan Sirotek
06.03.2025 vložil 6 obrázků – 28.-01.03. 2025 Na poslední únorový den jsem se domluvili, že podnikneme po delší době zase něco mimo pravidelnou pracovku, a tak jsme se v pátek sešli ve Vilémovicích a většina vyrazila do Kajetánova závrtu na exkurzi. Mezitím jsme na boudě zatopili a roztopili pod udírnou, aby jsme dorazili zbytky jídla z výročky, a k tomu si dali nějaké to točené pivo a panáka. Další den se část věnovala naskenování propástky u Verunčiny jeskyně.
05.03.2025 vložil 6 obrázků – 21.-22. 2. 2025 Víkendovou akci jsme začali již pátek odpoledne, kdy jsme se potkali na boudě ve složení Čápik, Filip a Jirka. V podvečer jsme šli zkontrolovat plyn do Společnáku, a do závrtu č. 3. Ve Společnáku v Hale bylo 3,8%, a na začátku Mrtvého propadání 4,05%. V polovině propasti ve trojce bylo přes 5%! Sobotní pravidelná akce se rozjela na T4, kde se pokračovalo v těžbě sedimentu a zároveň se prodlužovala lanovka. Oťas a m. Ládinek šli vyfotografovat ledové víly do Kravské.
08.03.2025 vložila 28 obrázků – Macocha, oprava sítě nad Dolním jezírkem
ČSS ZO 6 - 26 SPELEOHISTORICKÝ KLUB BRNO
05.03.2025 vložil 10 obrázků – ZUB – sedimentární profil v Nounejmu + Pitcha
Ať už pozítří nebo za pár století, kdykoliv se může stát, že někdo bude pátrat po starých datech z míst, kde se již situace změnila a hledaná data již nově získat nelze. Tvrzení to není obecné a nicneříkající, v nejedné jeskyni se mi stalo, že pro rozluštění zajímavé otázky jednoduše chyběl kousek sedimentu, který byl již vykopaný. Bez kopání samozřejmě obvykle nejde objevit nové prostory. Je však třeba volit postup co nejšetrnější, v nejpohádkovějším případě konzultovat postup s odborníky, anebo alespoň laicky dokumentovat a zveřejňovat, na co při práci narazíme. I tu „blbou“ hlínu. Jeskynní prostředí totiž mívá báječný potenciál na zachování cenných svědectví o dobách pradávno minulých, na základě kterých se následně mohou předpovídat i děje budoucí. A koho to nezajímá, tak i na předpovědi o přírodě více či méně občas reaguje ekonomika, takže v hodně volném důsledku může mít správná dokumentace z kopání v jeskyních vliv i na tu cenu chleba…
OSTATNÍ
======================================================================
06.03.2025 vložila 1 obrázek – Úklid Moravského krasu
PODZEMNÍ CHODBY A PROSTORY V ČR
AKCE, PŘEDNÁŠKY, KONFERENCE, atd.
======================================================================
22.03.2025 – Český neKras 2025
23.03.2025 – Hády, brněnský kopec tří moří
29.03.2025 – Život v Mokřadech kolem Punkvy
29.03.2025 – Probouzení netopýrů v Javoříčských jeskyních 2025
12.04.2025 – Seminář „Nehoda v jeskyni“ na Moravě
12.04.2025 – Úklid Moravského krasu
25.04.2025 – Valná hromada 2025
25. – 27.04.2025 – Speleofórum
06.06.2025 – Mezinárodní den jeskyní a krasu
14.06.2025 – Lezecký den na Moravě
21.06.2025 – Lezecký den v Čechách
05.07.2025 – Setkání jeskyňářů-seniorů v Moravském krasu
18.07.2025 – Roman Horký a Kamelot Výletiště Bahňák, Olomučany
OBRÁZEK
======================================================================
Macocha (1919)