Speleostřípky 2025/07

TOP
======================================================================
Zpřístupněné jeskyně České republiky v roce 2024 navštívilo téměř 700 tisíc návštěvníků
Jeskyně v Šošůvce: Příběh rodiny Brouškových
Vražda u Křtin, morytát loupežnický
JESKYNĚ
======================================================================
Poznejte všechny zpřístupněné jeskyně v Česku
https://www.kudyznudy.cz/aktuality/zahajeni-navstevni-sezony-2011-zpristupnenych-jesk
09.02.2025
V letním žáru či v podzimních plískanicích jsou jeskyně ideálním útočištěm. Každoročně je navštíví statisíce turistů různých cílových, zájmových a věkových skupin z domova i zahraničí. Jsou také často vyhledávaným objektem filmařů pro natáčení pohádek, dokumentárních pořadů apod. V současné době je u nás možné navštívit 14 jeskyní, které spadají do Správy jeskyní ČR. Některé jeskyně jsou otevřeny téměř celoročně, jiné se na zimní období zavírají. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do podzemí.
Sezona jeskyní byla úspěšná. Krasové podzemí zve turisty i v zimě
https://www.nasepojizeri.cz/semilsko-aktualne/sezona-jeskyni-byla-uspesna-krasove-podzemi-zve-turisty-i-v-zime/?aktualitaId=83379#google_vignette
10.02.2025
Čtrnáct zpřístupněných jeskyní České republiky si v uplynulém roce prohlédlo téměř 700 tisíc návštěvníků. I když si velká část veřejnosti myslí, že jeskyně jsou v zimním období uzavřeny z důvodu ochrany zimujících netopýrů, není tomu tak ve všech případech. Řada jeskyní má celoroční provoz a v zimním období nabízí řadu alternativních prohlídek. Návštěvníci určitě nenastydnou - oproti mrazům venku je v krasovém podzemí celoročně kolem 8 až 14 stupňů Celsia.
Zpřístupněné jeskyně České republiky v roce 2024 navštívilo téměř 700 tisíc návštěvníků
https://www.treking.cz/archiv/jeskyne-2024.htm#google_vignette
10.02.2025
Čtrnáct zpřístupněných jeskyní České republiky si v uplynulém roce prohlédlo téměř 700 tisíc návštěvníků. Přestože řada služeb cestovního ruchu hlásila propady a i jeskyně v Česku se potýkaly s nepříjemnými komplikacemi v souvislosti s podzimními povodněmi, jeskyně si své návštěvníky dokázaly získat.
Jeskyně v Šošůvce: Příběh rodiny Brouškových
https://edu.ceskatelevize.cz/video/17265-jeskyne-v-sosuvce-pribeh-rodiny-brouskovych
V roce 1889 byly pod pozemky rodiny Brouškových v Šošůvce objeveny jeskyně. Brouškovi se chopili příležitosti a stáli u počátků turistického ruchu v Moravském krasu. Aktivně pracovali na zpřístupnění jeskyní veřejnosti a postavili hotel a domek, který sloužil jako noclehárna pro školní výpravy. Po roce 1948 byl hotel znárodněn a po roce 1989 vrácen v zdevastovaném stavu potomkům rodiny.
Šipka má díky strážcům přírody nově vyznačenou hranici
https://aopk.gov.cz/web/chko-poodri/-/sipka-ma-nove-vyznacenou-hranici?redirect=%2Fvsechny-aktuality
10.02.2025
Strážci přírody CHKO Poodří obnovovali značení hranice národní přírodní památky Šipka. Tu netvoří pouze všem známá jeskyně, ale v podstatě celá polovina vrchu Kotouč u Štramberka. Druhá polovina kopce v minulosti padla za oběť lomu na vápenec. V rezervaci se nachází suťové lesy a hodnotná skalní a teplomilná vegetace.
Dětské prohlídky jeskyně Výpustek s medvědem Brunem
https://www.kudyznudy.cz/akce/detske-prohlidky-jeskyne-vypustek-s-medvedem-brune
12.02.2025
Dětské prohlídky s názvem Medvěd Bruno a stroj času v jeskyni Výpustek u Křtin v Moravském krasu budou výjimečně o jarních prázdninách od úterka 11. do soboty 15. února 2025 – dva vstupy denně v časech 10:20 a 13:00 s omezenou kapacitou 10 dětí na každý vstup.
TIP: Medvěd Bruno se vrací do jeskyně Výpustek na jarňáky
https://www.centrumnews.cz/tip-medv%C4%9Bd-bruno-se-vrac%C3%AD-do-jeskyn%C4%9B-v%C3%BDpustek-na-jar%C5%88%C3%A1ky
12.02.2025
Dětské prohlídky s názvem Medvěd Bruno a stroj času v jeskyni Výpustek u Křtin v Moravském krasu budou výjimečně o jarních prázdninách od úterka 11. do soboty 15. února 2025 - dva vstupy denně v časech 10:20 a 13:00 s omezenou kapacitou 10 dětí na každý vstup.
Punkevní jeskyně v Moravském krasu: Proplujete podzemí po říčce Punkvě
https://fajnvylety.cz/punkevni-jeskyne-v-moravskem-krasu-proplujte-podzemi-po-ricce-punkve
11.02.2025
Punkevní jeskyně, ukryté v kaňonu Pustého žlebu, patří k nejnavštěvovanějším přírodním skvostům Moravského krasu. Procházka tajemným labyrintem chodeb vás zavede do majestátních podzemních dómů s dechberoucí krápníkovou výzdobou. Vrcholem prohlídky je plavba na lodičkách po říčce Punkvě, která dodává celému zážitku nezapomenutelnou atmosféru.
https://genus.cz/regiony/liberecky-kraj/bozkovske-dolomitove-jeskyne-v-nbsp-podkrkonosi-jsou-otevrene-celou-zimu-od-pondeli-do-patku-od-9-do-15-hodin-n621674.htm
12.02.2025
Čtrnáct zpřístupněných jeskyní České republiky si v uplynulém roce prohlédlo téměř 700 tisíc návštěvníků. „Jsme rádi, že si k nám našlo cestu tolik turistů i v roce, kdy řada služeb cestovního ruchu hlásila propady a kdy i my jsme se potýkali s nepříjemnými komplikacemi v souvislosti s podzimními povodněmi.
Do Javoříčských jeskyní se podíváte i v zimním období
https://www.kudyznudy.cz/aktuality/do-javoricskych-jeskyni-se-podivate-i-v-zimnim-obd
09.02.2025
Javoříčské jeskyně jsou proslulé bohatou a pestrou krápníkovou výzdobou, i jako největší známé zimoviště netopýrů a vrápenců v České republice. Přesto zde probíhají prohlídky i v zimní sezóně – návštěvníci zimujícím netopýrům totiž nijak nevadí. Prohlídky Javoříčských jeskyní jsou zájemcům k dispozici během pracovního týdne, vždy od 10:00 a 13:00 hodin.
Javoříčské jeskyně na Olomoucku jsou největším zimovištěm netopýrů v ČR
https://www.regiotv1.cz/m/javoricske_jeskyne_na_olomoucku_jsou_nejvetsim_zimovistem_netopyru_v_cr
15.02.2025
V Javoříčských jeskyních na Olomoucku ochránci přírody napočítali rekordních 6 447 zimujících netopýrů. Nejpočetnější skupinou byli vrápenci malí, kterých tady přebývá 6 158 kusů. Odhadem jde přitom jen o třetinu ze skutečného počtu, další letouni jsou pravděpodobně ukryti v různých škvírách horních částech jeskyní. Návštěvníci se na ně mohou do Javoříčských jeskyní přijít podívat každý všední den od 10 do 13 hodin.
Moravský kras aneb Užijte si podzemní dobrodružství v zimě
https://www.svetcestovatele.cz/moravsky-kras-aneb-uzijte-si-podzemni-dobrodruzstvi-v-zime/
Moravský kras je v tomto období ideální k naplánování návštěvy. A to z mnoha důvodů. Jednak je zde méně turistů, a právě v těchto dnech má neotřelé kouzlo.
https://www.ocimaturisty.cz/clanky/jeskyne--doly-a-podzemi/jeskyne/mladec---jeskyne-podkova.html
13.02.2025
Jeskyně Podkova se nachází ve svahu kopce Třesína nedaleko obce Mladeč. Původně se jednalo o dvě slepé samostatné chodby, které se k sobě pouze značně přibližovaly. Na přání tehdejších majitelů panství Lichtenštejnů byly na začátku 19. století obě chodby uměle propojeny do tvaru podkovy, aby jimi bylo možné procházet. Vznikla tím další zajímavost v jejich zámeckém parku. Konce chodeb jsou od sebe vzdáleny 28 metrů. Jeskyně byla dříve nazývána také „Blátivá díra“, v německé literatuře „Zwergenhöhle“ nebo „Wolfhöhle“ a byly v ní objeveny četné nálezy po činnosti člověka ve starší době kamenné. Jeskyně je volně přístupná kromě zimních měsíců, kdy slouží jako zimoviště netopýrů.
NEJEN PODZEMÍ
==========================================================
Malíř pravěku a ilustrátor verneovek Zdeněk Burian by se dnes dožil 120 let
https://ostrava.rozhlas.cz/malir-praveku-a-ilustrator-verneovek-zdenek-burian-se-dnes-dozil-120-let-9410513
11.02.2025
Malíř a Ilustrátor Zdeněk Burian by dnes oslavil 120. narozeniny. Dokázal věrohodně namalovat to, co nikdy na vlastní oči neviděl, pravěké dinosaury nebo let na Měsíc. V rodné Kopřivnici i ve Štramberku se chystají akce, které připomenou jeho odkaz.
Vražda u Křtin, morytát loupežnický
https://medium.seznam.cz/clanek/hynek-jurman-ubil-je-sekyrou-morytat-loupeznicky-120027
11.02.2025
Pryč jsou časy kramářských písních, ale zlé činy se znovu opakují. O nejstrašnějších zločinech se stále vypráví a čte. Loupežné vraždy se dějí od časů, co u sebe nosí pocestní peníze či jiné cennosti. Jeden takový hrůzný případ stál dohromady sedm životů a inspiroval lidové umělce k snad posledním kramářským písním.
Češi objevili největší termální jeskynní jezero světa
https://www.readzone.cz/cesi-objevili-nejvetsi-termalni-jeskynni-jezero-sveta/
10.02.2025
Čeští experti a badatelé napříč obory už mají na svých „pažbách“ hezkou řádku mezinárodních „zářezů“. O jeden z posledních se postarali speleologové v Albánii. Tam totiž objevili dosud největší podzemní termální jezero na světě. Konkrétně se jedná o mimořádný objev Marka Audy a jeho týmu.
https://radiozurnal.rozhlas.cz/nejvetsi-podzemni-termalni-jezero-nepreplaval-jako-vlezt-do-iglu-popisuje-objev-9410876
11.02.2025
S expedicí v Albánii objevil a zmapoval jeskyni Atmos s největším termálním jezerem na světě. Nad hladinou teplé sirnaté vody se klene jako kopule bez ozdob. „Jezírka, krápníky, nějaké sintrové kupy, brčka, jeskynní pery – to máme zafixováno jako hezkou jeskyni. To tady není,“ popisuje speleolog Marek Audy, jak se liší od jeho „rodného“ Moravského krasu. Jak obrovské jeskynní jezero Neuron vzniklo a čím může být nejen pro vědu zajímavé?
Expedice Neuron Atmos 2024: ČGS pomohla odhalit největší podzemní termální jezero světa
https://www.enviweb.cz/130285
16.02.2025
Česká geologická služba (ČGS) se v říjnu 2024 v zastoupení svých specialistů Víta Baldíka, Evy Kryštofové a Jiřího Nečase zúčastnila multidisciplinární mezinárodní vědecké expedice nadace Neuron do oblasti hypogenního krasu v pohraničí jižní Albánie a Řecka za účelem průzkumu a akreditace největšího podzemního hydrotermálního jezera na světě a determinace nových živočišných druhů.
Bývalý podzemní náhon a jeskyně ve Velenicích
https://www.mestohejnice.cz/dr-cs/24892-byvaly-podzemni-nahon-a-jeskyne-ve-velenicich.html
O tom, že ve Velenicích jsou Pekelné doly a jeskyně známá z pohádky S čerty nejsou žerty, se ví. Ale zkuste se projít dál, podél říčky Svitávky a objevte tmavé jeskyně – pozůstatky vodního náhonu.
Ve směru od Velenic nebo od Cvikova a Lindavy nejde jeskyně přehlédnout. Jsou umístěny v místech, v zatáčce mezi Svitavou a Velenicemi. Pokud jedete autem, zaparkujte v blízkosti jeskyň u silnice, pokud jste na kole nebo pěšky, máte výhodu.
Netopýr stříbřitý si namlouvá samičky ultrazvukovými melodiemi, které lidské ucho nezachytí
https://www.nationalgeographic.cz/priroda/netopyr-stribrity-zpiva-milostne-pisne/
13.02.2025
Před opuštěným dolem v kanadské Britské Kolumbii se rozléhají zvuky lásky. Nejsou však určeny pro vaše ucho – abyste si je mohli vychutnat, museli byste si své uši vyladit na ultrazvuk.
Netopýři jsou proslulí tím, že vydávají zvuky, podle nichž se orientují na noční obloze, kde loví hmyz, na kterém si rádi pochutnávají. Tomuto principu se říká echolokace.
Tipy pro jaro v oblasti Moravský kras a okolí
https://www.kudyznudy.cz/kam-pojedete/jihomoravsky-kraj/moravsky-kras-a-okoli/jaro
14.02.2025
Jaro je čas, kdy se příroda probouzí k životu a krajina se barví do svěžích odstínů zelené. Vyrazte do přírody na pěší výlet, užijte si první sluneční paprsky na kole nebo navštivte rozkvetlé zahrady a parky, které najdete v oblasti Moravský kras a okolí i skvělé možnosti pro jarní dobrodružství – od procházek kolem řek a rybníků až po první výšlapy na vyhlídky. Nezapomeňte na jarní festivaly a farmářské trhy, které přinášejí tu pravou atmosféru nové sezóny!
Počty netopýrů v Českém Švýcarsku rostou. Čekají tam na příchod jara
https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/597653-pocty-netopyru-v-ceskem-svycarsku-rostou-cekaji-tam-na-prichod-jara?campaignsrc=tn_clipboard
13.02.2025
Až trojnásobně se zvýšil počet netopýrů na zimovištích v Českém Švýcarsku. V jeskyních mají dostatek klidu, který během hibernace potřebují. Kaňon Labe představuje pro netopýry strategické místo při migraci.
Jeskyně v Moravském krasu jsou plné odborníků. Začíná sčítání netopýrů
https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/596653-jeskyne-v-moravskem-krasu-jsou-zavrene-zacina-scitani-netopyru?campaignsrc=tn_clipboard
07.02.2025
V únoru se v jeskyních v Moravském krasu tradičně sčítají netopýři. V této době mají totiž nejhlubší spánek, a ochranáři tak mají jistotu, že jejich zraku žádný neunikne. V helmách s baterkami, divadelními kukátky a laserovými ukazovátky budou pátrat po malých letounech letos už po třiačtyřicáté. Kolik druhů netopýrů je v Moravském krasu a kolik jich tam žije, se dozvíte v reportáži.
Netopýrům se u nás líbí. V jeskyních kaňonu Labe jich přečkává zimu čím dál víc
https://decinsky.denik.cz/zpravy_region/netopyri-kanon-labe-zimoviste-scitani-vyzkum-narodni-park-20250211.html
11.02.2025
Počet přezimujících netopýrů v jeskyních v kaňonu Labe se na vybraných stanovištích od roku 2020 až ztrojnásobil. Potvrdil to dlouholetý zoologický monitoring v Labských pískovcích, o kterém informoval mluvčí správy národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.
Netopýří populace v Labských pískovcích raketově roste
https://nasregion.cz/netopyri-populace-v-labskych-piskovcich-raketove-roste-398292/
12.02.2025
Netopýři v jeskyních Labských pískovců zažívají nebývalý rozkvět. Díky instalaci mříží na vchody některých jeskyní se jejich počty za poslední tři roky až ztrojnásobily. Odborníci to považují za velký úspěch ochrany přírody.
Studium flóry a vegetace mokřadu u Císařské jeskyně v Moravském krasu
https://theses.cz/id/ehv8xm/?lang=en
10.05.2025
Tato práce se zabývá studiem flóry a vegetace mokřadu u Císařské jeskyně v Ostrově u Macochy. V roce 2012 zde proběhla revitalizace spojená se vznikem tří mělkých tůní a mým cílem bylo zmapovat a zhodnotit stav vegetace tůní i dalších částí mokřadu. V prvních kapitolách je zpracována charakteristika zájmového území a stav vegetace před revitalizací, navazují kapitoly Metodika a Výsledky, které podrobně popisují průběh a výstupy floristického a fytocenologického průzkumu, který byl na lokalitě prováděn v období (2013--2014). Celá práce hodnotí efektivitu revitalizačního zásahu v prvních dvou letech a dále bude sloužit jako výchozí podkladový materiál pro vyšší srovnání, které bude pokračovat v letech následujících.
Každý zná Macochu, ale tohle místo v Moravském krasu je ještě krásnější. Skoro nikdo o něm neví
https://sportdenik.cz/nejnovejsi-zpravy/kazdy-zna-macochu-ale-tohle-misto-v-moravskem-krasu-je-jeste-krasnejsi-skoro-nikdo-o-nem-nevi/mishachen/
10.05.2025
Moravský kras, to není jenom proslulá propast Macocha či Punkevní jeskyně, kam každoročně míří davy turistů. Existuje totiž místo, které svou krásou a tajemstvím předčí i tyto známé lokality, a přitom o něm téměř nikdo neví. Místo, kde příroda vytvořila fascinující podzemní svět, jenž čeká na své objevení.
V přírodní rezervaci řádili motorkáři. Jde o dědictví komunismu, míní šéf lesů
12.02.2025
Skupinu, která dováděla na krosových motorkách, přistihl před několika dny lesník v přírodní rezervaci Jelení skok poblíž Adamova na Blanensku. Když se čtveřici, kterou natočil na mobil, snažil upozornit na nelegální počínání, dočkal se vulgární odpovědi. Podle správce lesa mohou podobní narušitelé ohrozit vzácné živočichy a způsobit další škody, ochránci porostů však na ně jsou většinou krátcí.
V jeskyních kaňonu Labe zimuje stále víc netopýrů, pomohlo jejich zamřížování
https://www.idnes.cz/usti/zpravy/kanon-labe-jeskyne-netopyri-zimovani-mrize-ceske-svycarsko.A250214_105300_usti-zpravy_grr
15.02.2025
Počet netopýrů, kteří přezimují v přirozených jeskyních v kaňonu Labe, se na vybraných stanovištích od roku 2020 výrazně zvýšil. Potvrdil to dlouhodobý zoologický monitoring, který probíhá v Labských pískovcích od poloviny devadesátých let minulého století a jenž je v současné době prováděn pracovníky Správy Národního parku České Švýcarsko.
Počty netopýrů v Českém Švýcarsku rostou. Čekají tam na příchod jara
https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/597653-pocty-netopyru-v-ceskem-svycarsku-rostou-cekaji-tam-na-prichod-jara?campaignsrc=tn_clipboard
13.02.2025
Až trojnásobně se zvýšil počet netopýrů na zimovištích v Českém Švýcarsku. V jeskyních mají dostatek klidu, který během hibernace potřebují. Kaňon Labe představuje pro netopýry strategické místo při migraci.
Štola Mikulov: Prozkoumejte nejrozsáhlejší důlní komplex na Krušnohorsku
https://fajnvylety.cz/stola-mikulov-prozkoumejte-nejrozsahlejsi-dulni-komplex-na-krusnohorsku?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
12.02.2025
Prožijte jedinečný zážitek při návštěvě jednoho z nejstarších a nejrozsáhlejších důlních děl v Mikulově v Krušných horách. Důlní komplex štol – štola Mikulov, na vás čeká. Nevšední putování o několik století zpátky do minulosti každého zaujme. Neváhejte a vstupte do podzemí – štola Lehnschafter, která je dokonce kulturní památkou České republiky, štola Milá paní a štola Všech svatých rozhodně stojí za to!
ZAHRANIČÍ
======================================================================
Sedimentární DNA přinesla překvapivé objevy v jeskyni Rudé dámy z El Mirón
https://www.osel.cz/13902-sedimentarni-dna-prinesla-prekvapive-objevy-v-jeskyni-rude-damy-z-el-miron.html#google_vignette
11.02.2025
Z jeskyně El Mirón na severu Španělska pochází Rudá dáma, slavná kostra ženy z doby před 18 700 lety. Archeologové teď v El Mirón zpracovali mnohem méně divácky atraktivní, ale zajímavými informacemi nabitou sedimentární pravěkou sedaDNA. Prokázala přítomnost mnohem více druhů živočichů, než kolik jich tam dokládají kosti.
Nálezy z polské jeskyně svědčí o rozšířeném kanibalismu u lovců a sběračů
https://www.stoplusjednicka.cz/nalezy-z-polske-jeskyne-svedci-o-rozsirenem-kanibalismu-u-lovcu-sberacu
13.02.2025
V oblasti malebného Ojcowského národního parku na jihu Polska žili lidé v době kamenné především kvůli pazourku, který tehdy představoval strategický materiál pro výrobu zbraní a nástrojů. Asi před 18 tisíci lety tam pronikli lidé ze západní Evropy, kteří následovali ustupující ledovce nejmladší doby ledové.
Přišli a byli snědeni. Polský výzkum odhalil brutální tvář pravěké migrace
https://www.idnes.cz/xman/styl/pravek-kanibalismus-polsko-maszycka-magdalienci.A250211_125156_xman-styl_fro
12.02.2025
Na území dnešního Polska doputovali ze západní Evropy a své místo si tam hledali urputně. Zatímco v původní domovině po sobě nechali úchvatné jeskynní malby, po migraci za nimi zůstala docela jiná stopa. Stopa kanibalismu, konkrétně takového, který odborníci označují za válečný.
Slovinsko nabízí turistům neobjevené stezky vedoucí mezi alpskými velikány a tajemnými jeskyněmi
https://www.nationalgeographic.cz/cestovani/slovinsko-neobjeveny-raj-pro-turistiku/
12.02.2025
Slovinsko není pro většinu lidí u nás neznámou zemí, ale možná ho nevnímáte jako ráj pro pěší turistiku s túrami přes alpské vrcholy, podzemní jeskyně a historická bojiště.
Napínavá expedice do grónské jeskyně, která slouží vědcům jako věštírna klimatické budoucnosti
https://www.nationalgeographic.cz/priroda/expedice-gronske-jeskyne-klimaticka-historie/
12.02.2025
Moseley – britský paleoklimatolog a jeskyňář – si tento okamžik představoval více než deset let a doufal, že bude součástí prvního týmu, který vstoupí do jeskyně Wulffs Land (WUL-8), jedné z nejodlehlejších jeskyní na Zemi. Snila o tom, že nasbírá vzorky, které jí otevřou nové okno do historie grónského klimatu.
Dávný kanibalismus v Evropě: Na území dnešního Polska předci jedli lidské mozky
https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/d%C3%A1vn%C3%BD-kanibalismus-v-evrop%C4%9B-na-%C3%BAzem%C3%AD-dne%C5%A1n%C3%ADho-polska-p%C5%99edci-jedli-lidsk%C3%A9-mozky/ar-AA1yWDMp
12.02.2025
Výzkum kosterních pozůstatků z jeskyně v Polsku odhalil, že lidé v Evropě před 18 tisíci lety praktikovali kanibalismus, a co víc, jedli lidské mozky. Analýza kostí z Maszycké jeskyně ukázala stopy po řezání, skalpování a rozbíjení lebek za účelem snězení mozků a kostní dřeně. Vědci se domnívají, že to lidé nedělali kvůli hladu, ale šlo spíše o projev meziskupinového násilí a válčení. O šokujícím nálezu informoval portál Live Science.
Šokující nález. Evropané si navzájem jedli mozky
https://nedd.tiscali.cz/sokujici-nalez-evropane-si-navzajem-jedli-mozky-586972
14.02.2025
Evropští lovci a sběrači se podle nové studie zveřejněné v časopisu Scientific Reports uchylovali ke kanibalismu. Zvláštní pozornost přitom věnovali kaloricky nejvýživnějším částem těla, jako jsou svaly, kostní dřeň a mozky. Vědci se domnívají, že šlo o válečný akt, nikoli způsob obživy či součást rituálu. Vědci ze Španělska, Francie a Polska analyzovali 53 kostí patřících nejméně deseti lidem (čtyřem dětem a šesti dospělým) žijícím v období před 11 až 18 tisíci lety. Pocházejí z Maszycké jeskyně poblíž polského Krakova. Archeologové je postupně objevovali od 19. století až do 60. let 20. století.
Vědci našli zázrak starý více než 20 000 let. Francie je vzhůru nohama
https://www.poznatsvet.cz/historie/nejstarsi-3d-mapa-francie/
09.02.2025
V jeskyni Ségognole 3, ležící jižně od Paříže, objevili vědci pravděpodobně nejstarší trojrozměrnou mapu na světě, jejíž stáří se odhaduje na přibližně 13 000 let. Objev přináší nové poznatky o pozoruhodných schopnostech abstraktního myšlení lidí žijících v období mladšího paleolitu.
https://www.dotyk.cz/magazin/jeskyne-neznamy-tvor/
16.02.2025
Jeskyně Movile v jihovýchodním Rumunsku není místem, kde byste chtěli trávit čas. Panuje zde absolutní tma a vzduch je nasycen jedovatými plyny. I přesto tu to kypí životem.
https://www.nationalgeographic.cz/veda/mount-rainier-hora-sopka-usa-jeskyne-zamrzly-labyrint/
15.02.2025
Tabby Cavendishová, strážkyně národního parku Mount Rainier, nahlíží do nadpozemské ledové jeskyně ve východním kráteru hory Mount Rainier. Tým horolezců, jeskyňářů a vědců nedávno zmapoval rozsáhlou síť ledových jeskyní podrobněji než kdykoli předtím.
VIDEO
====================================================================
Jeskyně v Šošůvce: Příběh rodiny Brouškových
Evoluce sexu: Proč muži podvádějí a ženy manipulují – z jeskyně na Tinder
Vyvazování šňůr (mini dokument)
Humpleu jedna z největších podzemních řek
Idagrotte, jeskyně na stolové hoře
Javoříčské jeskyně na Olomoucku jsou největším zimovištěm netopýrů v ČR
Počty netopýrů v Českém Švýcarsku rostou. Čekají tam na příchod jara
AUDIO
====================================================================
Malíř pravěku a ilustrátor verneovek Zdeněk Burian by se dnes dožil 120 let
Tajemství jeskyně, která nemá v celém světě obdoby
FOTO
====================================================================
Existuje mytická Prezziho chodba? Čeští jeskyňáři hledali bájné místo v Kačne jamě
Nádherné kouty české přírody. V unikátních lokalitách vznikají naučné stezky
====================================================================
EUROPEAN SPELEOLOGICAL FEDERATION
14.02.2025 Projekt EuroSpeleo: Expedice ztracených plošin, Rakousko
Expedice Cambridge University Caving Club CUCC Loser Plateau 2024 shromáždila 39 jeskyňáků ze 7 různých zemí, aby pokračovali v ambiciózním cíli rozšíření Schwarzmooskogel-Höhlensystem (SMK) a pracovali na potenciální propojení se Schönberg Höhlensystemem, který by mohl ultimitně vytvořit jeden z největších jeskynních systémů v svět
11.02.2025 𝗣𝗿𝗼𝗰𝗲𝗲𝗱𝗶𝗻𝗴𝘀𝗼𝗳𝘁𝗵𝗲𝟮𝟭𝘀𝘁𝗜𝗻𝘁𝗲𝗿𝗻𝗮𝘁𝗶𝗼𝗻𝗮𝗹𝗦𝘆𝗺𝗽𝗼𝘀𝗶𝘂𝗺𝗼𝗻𝗩𝘂𝗹𝗰𝗮𝗻𝗼𝘀𝗽𝗲𝗹𝗼𝗹𝗼𝗴𝘆
Sborník z 21. mezinárodního sympozia o vulkanospeleologii, které se konalo ve dnech 10. - 20. dubna 2024, zveřejnil Organizační výbor pro Komisi pro vulkanické jeskyně Mezinárodní unie speleologie.
Sborník si můžete stáhnout na: http://www.vulcanospeleology.org/.../ISV21_2024...
EUROPEAN CAVE RESCUE ASSOCIATION
13.02.2025 Stowarzyszenie Grupa Ratownictwa Jaskiniowego
Říká se, že obrázek stojí za tisíc slov, proto představujeme krátké video z dvoudenního cvičení na Kopalnia Maria Concordia Děkujeme Pawlu My dzięli ziski a Kowiemu, kteří s námi opět strávili pár chvil pod zemí za jejich pohostinnost. Na podrobnější reportáž bude čas, a nyní vás zveme ke sledování.
13.02.2025 Jamarska reševalna služba
Jeskynní záchranná služba Slovinska je odbornou službou Slovinského speleologického svazu, který se věnuje především záchraně osob z jeskyní, roklí, náročného terénu, lyžařských vleků a vysokých budov a působí pod záštitou civilní Má něco přes stovku záchranářů obou pohlaví, z nichž všichni jsou dobrovolníci, a ročně provádí deset až patnáct záchranných misí. Slovinská jeskynní záchranná služba využívá francouzskou záchrannou techniku, která byla v průběhu let přizpůsobena a doplňována. Jsou kompatibilní s téměř všemi jeskynními záchrannými službami ze všech evropských zemí a téměř všechny využívají pro výcvik překlad Manuálu Francouzské záchranné služby (SSF), který byl zveřejněn v roce 2005.
SCINTILENA – SPELEOLOGICKÝ ZPRAVODAJ
16.02.2025 Apuanský úvod do speleologie: probíhá 46. kurz GSAV
16.02.2025 „Monte Corno“: film o prvovýstupu na Gran Sasso přichází do kin
16.02.2025 Hydrogeologie a morfologie jeskyně Maaras: Seminář Christose Pennose pro BCRA
16.02.2025 Toskánsko, cesta do podzemí: hornická muzea vyprávějí staletí průmyslové historie
16.02.2025 Cena Duilio Marcante 2025 – Průzkum ticha ponořených jeskyní
16.02.2025 Santorini: Nová data odhalují zrychlující se sopečnou deformaci
16.02.2025 Luca Memorial Contest: vybrané nejlepší speleologické a canyoningové fotografie
16.02.2025 Caves in the Sky: Vědecká cesta ze Země na Měsíc, Mars a dál
16.02.2025 Park Škocjanských jeskyní hledá průvodce pro sezónu 2025
16.02.2025 Průzkum v Papua-Nová Guinea: Třetí expedice Circolo Speleologico Romano
15.02.2025 Podzemní opukové lomy Valdorbia: cesta historií
15.02.2025 Školení v krasu pro průvodce ekologickou turistikou
15.02.2025 Digitální archiv kongresů FST: Dokumentární poklad pro speleologii
15.02.2025 Protagonisté speleologie a přírody v Gallarate
15.02.2025 Árie a zapomenutý život v jeskyních Campo dei Fiori
15.02.2025 Guardia di Finanza a CNSAS: Posílená spolupráce pro alpskou záchranu v Lombardii
15.02.2025 Regionální speleologický registr: nezbytný nástroj ochrany jeskyní
15.02.2025 Dinárský kras Chorvatska: Referenční kniha pro speleologii
15.02.2025 Objevte podvodní speleologii: víkend podzemního potápění v Ardèche
15.02.2025 Monitoring Triphosa Dubitata v jeskyních Lazio
14.02.2025 Netopýři a přírodní kontrola škůdců rýže v Asii
14.02.2025 Symbolika netopýrů: Cesta do tajů noci
14.02.2025 Podzemní průzkumy na velké obrazovce ve Varese
14.02.2025 Mijatova Jama: S nostalgií Spojení mezi minulostí a současností
14.02.2025 V L'Aquile za poznáním podzemního světa: probíhá 26. úvodní kurz speleologie
14.02.2025 Nový manuál pro speleologickou záchranu ve Slovinsku
14.02.2025 Exploring Submerged Geography: Benetton Foundation studuje podzemní krajinu
14.02.2025 The Shelter Moth: Jeskynní zvíře roku 2025
14.02.2025 Významné uznání regionu Toskánsko Gianni Guidottimu za 40 let speleologické činnosti
14.02.2025 Zaměření na katastr krajů: provozní dílna v Narni
14.02.2025 Nový objev v Tarquinii: nalezena malovaná etruská hrobka
13.02.2025 Poslech netopýrů: Zvuková cesta mezi echolokací a výzkumem
13.02.2025 Carnic Carriers: Story of Resistance and Memory
13.02.2025 Sádra mezi přírodou a kulturou: dědictví, které je třeba posílit
13.02.2025 Speleo2025: Vody a jeskyně bez hranic
13.02.2025 Průzkum soutěsek Salinello: exkurze mezi přírodou a historií
13.02.2025 Wilson Karst Research Fellowship: Přihlášky otevřené do 15. února
13.02.2025 Alta Murgia na BIT Milano 2025: cestovní ruch, kultura a udržitelnost
13.02.2025 Italská speleologická společnost se připojuje k Evropskému úřadu pro životní prostředí
13.02.2025 Průzkum Sicílie v sirných dolech Comitini
13.02.2025 Nové představenstvo Speleologické federace Abruzzo
12.02.2025 „Diving into the Darkness“: dokument o Jill Heinerth a průzkumu jeskynního potápění
12.02.2025 Fenomén podzimního rojení netopýrů v Británii
12.02.2025 Etna v aktivitě: proudění lávy a nárůst strombolských explozí
12.02.2025 Speleotéka je obohacena: k projektu se připojuje knihovna Jadranské speleologické společnosti
12.02.2025 Neandrtálci a hyeny: nálezy z Grotta Guattari vystavené v Římě
12.02.2025 Speleologie a sopky: sborník příspěvků z 21. mezinárodního sympozia vulkanospeleologie publikováno
12.02.2025 Speleologický kurz v Cagliari: Školení a praxe pro nové průzkumníky
12.02.2025 Prozkoumávání podzemního světa: Speleologický kurz speleologické skupiny Lavis právě probíhá
12.02.2025 Temná strana hor: Speleologický večer v CAI v Pordenone
12.02.2025 Hominini v Evropě: Známky aktivity objevené v Rumunsku pocházející před 1,95 miliony let
12.02.2025 Argarakan: Nová pozorování klimatu v sibiřské jeskyni
12.02.2025 Novozélandské zářící jeskyně: Zkoumání bioluminiscence a jeskynního života
12.02.2025 Válečný kanibalismus v pravěké Evropě: Nové objevy v Polsku
12.02.2025 Borgiosubterranea „Divenire“ zahajuje iniciativu k obohacení Městské knihovny Borgio Verezzi
11.02.2025 „Montagne Meridiane“: cesta do archeoastronomie
11.02.2025 Zahrada pro netopýry: Jak z ní udělat ideální stanoviště
11.02.2025 Vykopávky v Padule: nalezeno devatenáct hrobek z lucanské éry
11.02.2025 Technologie a komunikace v podzemí: Nové setkání Cave Radio & Electronics Group
11.02.2025 Seismické monitorování v jeskyni Altamira
11.02.2025 Objevování biospeleologie: Prezentace knihy v Turíně
11.02.2025 Obiettivo Terra 2025: fotografická soutěž na ochranu přírodního dědictví
11.02.2025 Kalendář 2025: Národní školicí program canyoningové školy
11.02.2025 Ceres: Nové důkazy o podpovrchovém oceánu z kráteru Consus
11.02.2025 Monitoring jeskyní: Webinář SpeleoLAB o fyzice dutin
11.02.2025 Speleologický výcvik v Sassari: probíhá XII. přípravný kurz pro instruktory a asistenty instruktorů
11.02.2025 Zásahy v jeskyních: jak funguje speleologická záchrana
10.02.2025 Grignetta Emergency: Search for Two Missing uprostřed sněhu a lavinového rizika
10.02.2025 Alpine Long-eared Fox hlášeny v provincii Belluno
10.02.2025 Pozvánka na mezinárodní speleologickou expedici do Kyrgyzstánu
10.02.2025 Forum Novum: Obnovení speleoarcheologického výzkumu
10.02.2025 Ve Španělsku Nové výhody pro speleology s federální licencí FEE
10.02.2025 Mimořádné archeologické objevy během prací na plynovodu SNAM v Nocera Inferiore
10.02.2025 Život na hraně: Fotosyntéza v polární temnotě
10.02.2025 Archeologický objev ve Španělsku: římské nápisy a 1900 let stará mince v částečně zatopené jeskyni
10.02.2025 Krajinná ekologie a ekosystémové služby: Nový přístup ke studiu krasových oblastí
10.02.2025 Studie na krasové zvodně Salento: Hydrodynamická analýza s krátkými časovými řadami
10.02.2025 Udržitelný cestovní ruch a ochrana jeskyní: nový model analýzy
10.02.2025 Vladimiro Toniello: život zasvěcený speleologii a vědeckému výzkumu
09.02.2025 Ilustrovaný příběh evropské migrace netopýrů Publikováno ve španělštině
SLOVENSKÁ SPELEOLOGICKÁ SPOLOČNOSŤ
12.02.2025 Pozvánka na 115. speleopodujatie: Spomienka na Mira Kováčika
Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva Vás srdečne pozýva na 115. speleopodujatie, ktoré bude venované spomienke na Mira Kováčika – vášnivého jaskyniara a dobrého človeka, ktorý zanechal nezmazateľnú stopu v oblasti speleológie.
Kedy: 22. február 2025 o 17:30
Kde: Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva (SMOPaJ), Školská 121/4, Liptovský Mikuláš
SLOVENSKÉ MÚZEUM OCHRANY PRÍRODY A JASKYNIARSTVA
15.02.2025 Srdečne pozývame na prednášku Jána Obucha TAJOMSTVÁ V KOSTIACH UKRYTÉ o jeho dlhoročnej práci s kosťami drobných stavovcov z Európy, severnej Afriky a Ázie.
Ján Obuch svojou celoživotnou vedeckou prácou, obrovskou usilovnosťou a zanietením dokázal, že patrí v danej problematike k vyhľadávaným, vysokoceneným a rešpektovaným odborníkom, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Svojou vedeckou prácou významne posunul naše vedomosti o potrave skúmaných predátorov, ale aj o výskyte jednotlivých druhov ich koristi v rôznych časových reláciách. Vlastne pri akomkoľvek serióznom výskume výskytu, najmä drobných cicavcov, sa nedá zaobísť bez jeho údajov, pretože tvoria integrálnu časť ich komplexného vyhodnotenia.
Podujatie sa uskutoční 2️7. februára 2025 o 16:00 h.
13.02.2025 Spomienka na MIRA KOVÁČIKA.
Zaspomínajte si s nami na Mira Kováčika, jaskyniara a dobrého človeka.
Mohli sme ho stretnúť v Malej Stanišovskej jaskyni kde bol dušou speleologických aktivít sprievodcov a kde spolu s Igorom Staníkom tvorili zohratý tandem.
V 90-tych rokoch Miro aktívne pôsobil v náročných lokalitách v Červených vrchoch, Jánskej, či Demänovskej doline. Mal významný podiel na prvých objavoch v jaskyni O-3 v Prosieckej doline. V posledných rokoch tvoril s Jánom Vajsom dvojicu, ktorá aktívne pôsobila najmä v jaskyniach Jánskej doliny. Zúčastnil sa na speleologickej výprave do Julských Álp v Slovinsku a tiež expedície do Mongolska v roku 1994.
Jeho intenzívne jaskyniarske aktivity bohužiaľ ukončili zdravotné problémy v roku 2023.
Podujatie sa uskutoční 2️⃣2️⃣. februára 2025 o 17:30 h.
06.02.2025 Evidujeme v NÁRODNEJ DATABÁZE JASKÝŇ
Národná databáza jaskýň (NDJ) je informačný systém určený na evidenciu a triedenie údajov o všetkých doteraz známych jaskyniach na Slovensku. Obsahuje aj údaje odborného charakteru (výskyt archeologických i paleontologických nálezov, minerálov, vzácnych živočíchov a pod.), fotografie vchodov, interiéru a okolia jaskýň, mapy, historické dokumenty a materiály publikované v literatúre.
VEŘEJNOSTI PŘÍSTUPNÉ JESKYNĚ
======================================================================
07.02.2025 vložila 1 obrázek – Medvěd Bruno se vrací na jarňáky 2025!
Dětské prohlídky v jeskyni Výpustek výjimečně o jarních prázdninách od úterka do soboty 11.-15. 2. 2025 na dva vstupy denně v časech 10:20 a 13:00 s omezenou kapacitou 10 dětí na každý vstup. Více na https://vypustek.caves.cz/aktuality/detske-jarni-2025
06.02.2025 vložila 3 obrázky – Pozvánka na výlet do podzemí s čarokrásným jezerem.
V únoru ještě není hlavní turistická sezóna. Přesto je řada přírodních památek otevřena pro veřejnost. Patří mezi ně i některé veřejnosti zpřístupněné jeskyně. Bozkovské dolomitové jeskyně u Semil mají v únoru a březnu otevřeno každý všední den od 9:00 do 15:00. Jsou naším největším jeskynním systémem vytvořeným v dolomitech. Během prohlídky se návštěvníci seznámí se zajímavými geologickými strukturami a s krápníkovou výzdobou. Vrcholem návštěvní trasy je největší podzemní krasové jezero v Čechách čarokrásně prozářené podvodními reflektory.
06.02.2025 vložila 1 obrázek –Jeskyně Na Špičáku aktualizoval(a) úvodní fotku.
06.02.2025 vložila 1 obrázek – Práce na místě s nádherným výhledem! Jeskyně Na Špičáku hledá nové průvodce
11.02.2025 vložila 4 obrázky + 1 video – Netopýři na Turoldu – podtrženo, sečteno
Ve čtvrtek 16. 1. se uskutečnila akce, která je v nejlepším slova smyslu tradiční – sčítání zimujících netopýrů v jeskyni Na Turoldu. První sčítání proběhlo před neuvěřitelnými 67 lety (v roce 1958) a turoldští netopýří spáči tak patří mezi nejdéle sledované v rámci ČR. Letos jsme napočítali 445 vrápenců malých a 10 netopýrů brvitých.
SPELEOLOGIE
======================================================================
13.02.2025 vložila 1 obrázek –Rozbalte to kdekoli vám je zima! Nouzová, odolná a skladná termo fólie Heatshield Blanket Single pro vícenásobné použití od Lifesystems. Možné pro nouzové situace, pro zlepšení tepelného komfortu. Váží jen 84g. Zabalená 12x9x1 cm. Rozbalená, velikost pro jednu osobu 210x150 cm. Ta se vám vždycky vejde do výbavy.
Máte termo fólii ve vašem rescue pack-u jeskyňáře?
11.02.2025 vložila 1 obrázek – Pozor! Čtvrtý rozhovor ze série rozhovorů s jeskyňáři z Česka a Slovenska je tu. Vyzpovídali jsme tentokrát Pavel Kubálek - badatele, antropologa, jeskyňáře z Českého krasu, člena skupiny ZO 1-11 Barrandien, člena Speleologické záchranné služby ČSS; jeskynního potápěče, ale také fotografa, kterému neuniknou ani kočičí fousky a milovníka výšek. Líbí se nám jeho myšlenka spolupráce se specialisty mezi různými obory.
15.02.2025 vložila 11 obrázků – Host do domu...
Dnes nás navštívili přátelé ze ZO ČSS 6-10 Hluboký závrt, pro které jsme připravili exkurzi do Lipovecké ventaroly a hlavně do Jiné dimenze. Vzhledem k počtu účastníků jsme vytvořili dvě skupiny, jedna vyrazila objevnou cestou přes Tetris, druhá po lanech přes Dóm šavlozubých veverek. Akce se povedla k naprosté spokojenosti všech. Jen pro zajímavost, nejmladší exkurzant měl deset, nejstarší přes sedmdesát... Inu, Lipovecká ventarola, jeskyně pro všechny generace !
11.02.2025 vložila 9 obrázků – Náš nový čekatel si hezky potrénoval. Jsme za něj rádi, správných bláznů není nikdy dost.
09.02.2025 vložila 1 obrázek –Máme tu pro vás opět jeden článek staršího data, ale tentokrát je to jen pár měsíců. Prostě ten čas běží nějak rychleji než stíháme psát
15.02.2025 vložila 3 obrázky – Naše víkendové radovánky v krase.
Jirka a Tom se snažili ve Sklenáčích, Dominik vyvážel deponii z Michalky. Odpoledne Tom a Mirka zasvětili Dominika do tajů SRT. Chlapec je šikovnej, ale bude ještě muset hodně trénovat
09.02.2025 vložila 1 obrázek –Ústav geoniky Akademie věd ČR
I my se podílíme na Expedici Neuron, která objevila největší podzemní termální jezero světa!!! Náš kolega František Kuda z naměřených dat zpracoval 3D model jeskyně Atmos a jezera Neuron. Z modelu pak určil základní prostorové rozměry (délky, plochy, objemy).
A protože se František zároveň se podílí na mapování a tvorbě 3D modelu Hranické propasti ve spolupráci s Hranická propast - ZO ČSS 7-02 Hranický kras, připravil si pro Vás srovnání: objem vody z jezera Neuron by zaplnil pouze necelé dvě třetiny chodby tzv. Severozápadního kanálu v Hranické propasti, kterou potápěči proplouvají do hlavní části zatopených, zatím nekončících hlubin nejhlubší zatopené sladkovodní jeskyně na světě...
OSTATNÍ
======================================================================
PODZEMNÍ CHODBY A PROSTORY V ČR
AKCE, PŘEDNÁŠKY, KONFERENCE, atd.
======================================================================
08.03.2025 – 30. Jeskyňářský ples/Sokolovna Bozkov
22.03.2025 – Český neKras 2025
23.03.2025 – Hády, brněnský kopec tří moří
12.04.2025 – Seminář „Nehoda v jeskyni“ na Moravě
25.04.2025 – Valná hromada 2025
25. – 27.04.2025 – Speleofórum
06.06.2025 – Mezinárodní den jeskyní a krasu
14.06.2025 – Lezecký den na Moravě
21.06.2025 – Lezecký den v Čechách
OBRÁZEK
======================================================================
Macocha 138 M. (nedatováno)