Speleostřípky 2025/05

TOP
======================================================================
V Javoříčských jeskyních opět zimuje nejvíce netopýrů a vrápenců na území ČR
Vlci poblíž Moravského krasu? Lidé se bát nemusí, ujišťuje odborník
Nově objevená houba dělá z jeskynních pavouků zombie
JESKYNĚ
======================================================================
Ledové víly ozdobily Moravský kras. Jejich krása je však pomíjivá
https://blanensky.denik.cz/zpravy_region/led-vily-moravsky-kras-krasa-zima-blansko-priroda-podivana-jizni-morava.html
27.01.2025
Sníh, rampouchy a další zamrzlé útvary v Moravském krasu na Blanensku a na okraji Brněnska jsou každoročně vděčnými objekty fotografů. Tato zima jim však zatím příliš nepřeje a oproti loňskému roku paběrkují.
Mráz v Moravském krasu čaruje, Kravskou díru vyzdobil ledouchy
https://www.novinky.cz/clanek/cestovani-mraz-v-moravskem-krasu-caruje-kravskou-diru-vyzdobil-ledouchy-40506511#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=6&utm_campaign=abtest275_search_icon_varB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
29.01.2025
Mráz v Moravském krasu čaruje a v některých jeskyních a na skalnatých svazích vytváří ledové krápníky a vodopády. Nejkrásnější lze vidět v jeskyni Kravská díra v Suchém žlebu u známé Kateřinské jeskyně. Ledouchy, jak se ledovým krápníkům říká, lze najít i nedaleko Blanska, například u cesty k turistickému centru Skalní mlýn. Je jich ale méně než loni.
Tisíce netopýrů obsadily jeskyně v Javoříčku. Na prohlídku můžete i v zimě
https://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/netopyri-javoricske-jeskyne-2025.html
01.02.2025
Titul největšího známého zimoviště netopýrů a vrápenců na území České republiky v těchto dnech opět potvrdily vyhledávané Javoříčské jeskyně. Odborníci z řad ochránců přírody a jeskyňářů tam napočítali na šest a půl tisíce kusů zimujících letounů sedmi různých druhů. V nedalekých Mladečských jeskyních se daří vrápencům malým.
https://hanacka.drbna.cz/zpravy/33768-u-krapniku-se-skryvaji-tisice-vrapencu-a-netopyru-javoricske-jeskyne-potvrdily-republikove-prvenstvi.html
31.01.2025
Pravidelné sčítání letounů v Javoříčských jeskyních na Olomoucku potvrdilo, že lokalita je největším známým zimovištěm netopýrů a vrápenců v České republice. Patnáct sčitatelů z řad ochránců přírody a jeskyňářů zaznamenalo letos v lednu 6447 zimujících letounů sedmi druhů.
V Javoříčských jeskyních opět zimuje nejvíce netopýrů a vrápenců na území ČR
https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/v-javoricskych-jeskynich-opet-zimuje-nejvice-netopyru-a-vrapencu-na-uzemi-cr#google_vignette
01.02.2025
Javoříčské jeskyně na Olomoucku opět potvrdily titul největšího známého zimoviště netopýrů a vrápenců na území České republiky. Při pravidelném sčítání v celém rozsáhlém systému Javoříčských jeskyní v lednu 2025 celkem 15 sčitatelů z řad ochránců přírody a jeskyňářů zastihlo a zaevidovalo 6447 kusů zimujících letounů sedmi druhů.
Javoříčské jeskyně obhájily prvenství v počtu zimujících letounů na území ČR
https://www.report.cz/spolecnost/javoricske-jeskyne-obhajily-prvenstvi-v-poctu-zimujicich-letounu-na-uzemi-cr/
31.01.2025
Javoříčské jeskyně na Olomoucku obhájily prvenství v počtu netopýrů a vrápenců. Při pravidelném sčítání v celém rozsáhlém systému jeskyní celkem 15 sčitatelů z řad ochránců přírody a jeskyňářů letos v lednu zastihlo a zaevidovalo 6447 kusů zimujících letounů sedmi druhů. Jeskyně na severu Drahanské vrchoviny nedaleko od Litovle, které jsou známé svou rozmanitou krápníkovou výzdobou, tak podle odborníků opět potvrdily titul největšího známého zimoviště netopýrů a vrápenců na území České republiky, sdělil mluvčí Správy jeskyní ČR Pavel Gejdoš.
V Javoříčských jeskyních napočítali rekordní počet zimujících netopýrů
https://zpravyzmoravy.cz/v-javoricskych-jeskynich-napocitali-rekordni-pocet-zimujicich-netopyru/#google_vignette
30.01.2025
Javoříčské jeskyně na Olomoucku znovu obhájily titul největšího známého zimoviště netopýrů a vrápenců v České republice. Během lednového sčítání v roce 2025 bylo v celém rozsáhlém systému těchto jeskyní zaznamenáno celkem 6447 zimujících letounů sedmi různých druhů.
Amatérští badatelé v Brně-Židenicích objevili a zmapovali podzemní továrnu z druhé světové války
https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/historie/amatersti-badatele-v-brne-zidenicich-objevili-a-zmapovali-podzemni-tovarnu-z_2502020010_vdv
02.02.2025
Na dohled od areálu bývalé brněnské Zbrojovky je ještě jedna utajená továrna. Na konci druhé světové války ji v podzemí u židenického hřbitova začali budovat nacisté. Donedávna o ní ale skoro nikdo nevěděl. Část chodeb přitom stojí v trase chystaného tunelu městského okruhu. Ty, které jsou mimo, by chtěli amatérští badatelé ve spolupráci s židenickou radnicí zpřístupnit.
NEJEN PODZEMÍ
==========================================================
Vlci poblíž Moravského krasu? Lidé se bát nemusí, ujišťuje odborník
https://blanensky.denik.cz/zpravy_region/vlk-moravsky-kras-odbornik-zvire-selma-jizni-morava-pes-blansko-video.html
26.01.2025
Zpráva o výskytu vlků na hraně Blanenska a Prostějovska rozjela ve veřejném prostoru velmi živou diskuzi. Podle některých čtenářů se na videu, které nedávno z auta zachytilo šelmu mezi obcí Vysočany a Niva, jednalo o psa. To ochránci přírody vyvrátili.
Proč blaničtí rytíři pořád spí a kde ve světě ještě mají mytické zachránce
https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/povest-spici-rytiri-legendy-historie-blanicti-rytiri-zachrana-sveta.A250123_833701_kolem-sveta_hig
27.01.2025
V jejich útrobách spí se svými oři a v brnění odění spasitelé. Až bude opravdu zle, probudí se, pozvednou svá kopí a zachrání svou zemi. Nebo ne? Po legendách o mytických zachráncích z celého světa pátral redaktor magazínu Víkend DNES.
Pomíjivá krása. Moravský kras ozdobily ledové víly, počasí jim však nepřeje
https://www.denik.cz/regiony/led-vily-moravsky-kras-krasa-zima-blansko-priroda-podivana-jizni-morava.html
28.01.2025
Rampouchy a další zamrzlé útvary v Moravském krasu na Blanensku a na okraji Brněnska jsou každoročně vděčnými objekty fotografů. Tato zima jim však zatím příliš nepřeje.
Tajné podzemní chodby pod Kosířem? Revitalizace rybníků v zámeckém parku oživila dávné legendy
https://hanacka.drbna.cz/zpravy/spolecnost/33755-tajne-podzemni-chodby-az-na-kosir-revitalizace-rybniku-v-cechach-pod-kosirem-ozivila-davne-povesti.html?utm_source=copy
28.01.2025
Obnova rybníků v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku oživila pověsti o tajných podzemních chodbách, které odtud vedou až na nedaleký kopec Kosíř. Ve výkopech totiž stavbaři narazili na několik podzemních průchodů. Jde bohužel jen o odvodňovací kanály, důkazy o tajných chodbách tak stále chybí.
Sázavský klášter láká na novinky. Lidé chodí díky vzdělávacím programům
https://www.google.cz/search?q=jeskyn%C4%9B&sca_esv=df054736d75a2025&tbs=cdr:1,cd_min:1/30/2025,cd_max:2/2/2025&tbm=nws&sxsrf=AHTn8zrleL0V9mut2VGSL9nRgSkAi6N3HQ:1738769641251&ei=6YSjZ9CAD-KC9u8Pt9D3uAI&start=10&sa=N&ved=2ahUKEwiQmcDW7ayLAxVigf0HHTfoHScQ8tMDegQIBBAE&biw=778&bih=699&dpr=1.25
30.01.2025
Do konce letoška by měla skončit obnova a oprava neorenesanční zámecké věže a také pozoruhodného gotického sklepení pod zámkem v areálu Kláštera Sázava. Vedle toho pak budou podle kastelánky Slávky Matoušové pokračovat také přípravy na obnovu a otevření svatoprokopské jeskyně, středověkého nově objeveného domu nad ní a dosud nepřístupných částí zahrady.
Prohlédněte si podzemí Terezína za svitu svíček a luceren!
https://www.litomericko24.cz/2025/01/31/prohlednete-si-podzemi-terezina-za-svitu-svicek-a-luceren-2/#google_vignette
31.01.2025
Terezín – Pevnost Terezín je jedna z největších, nejpropracovanějších a nejzachovalejších bastionových pevností na světě. Přesvědčit se o tom můžete už tuto sobotu 1. února od 18 hodin. Konají se totiž Noční prohlídky podzemních chodeb Pevnosti Terezín.
Těchto 7 divů Česka vám vyrazí dech. Kdo nenavštívil alespoň půlku, jako by tu nežil
https://sportdenik.cz/nejnovejsi-zpravy/7-divu-ceska-vam-vyrazi-dech-o-cisle-5-jste-urcite-nikdy-neslyseli-kdo-nenavstivil-aspon-pulku-jako-by-tu-nezil/luciejanovska/
31.01.2025
Česká republika skrývá mnoho přírodních divů, které svou jedinečností a monumentálností berou dech. Od majestátní Pravčické brány přes tajemnou propast Macochu až po fascinující Hranickou propast – každý z těchto útvarů je svědkem milionů let přírodních procesů. Kromě těchto známých lokalit však Česká republika nabízí i méně proslulé, avšak neméně fascinující přírodní fenomény, které stojí za objevování.
ZAHRANIČÍ
======================================================================
Gigantický propad v sobě ukrývá les a ztracený svět plný života
https://morezprav.cz/svetodeni/giganticky-propad-v-sobe-ukryva-les-a-ztraceny-svet-plny-zivota
27.01.2025
V Číně byl objeven obrovský propad, ve kterém se nachází nádherný les plný života, který dokonce může ukrývat vědě dosud neznámé druhy. Propad je hluboký 192 metrů a podle tiskové zprávy, je dostatečně hluboký na to, aby pohltil celý památník Gateway Arch.
Mys Mateas v Řecku: místo tři miliony let starého pokladu
https://magazincestovatel.cz/tipy-na-vylet/2303-mys-mateas-v-recku-misto-tri-miliony-let-stareho-pokladu
27.01.2025
Celá jeskyněmi má rozlohu 1500 metrů čtverečních a pro veřejnost byl vybudován 500 metrů dlouhý okruh po betonovém chodníčku. Po úzkém vstupu do jeskyně, který musel být stavebně rozšířen, se návštěvník ocitne v úplně jiném světě. Naskytne se mu totiž pohled na prostor, který je doslova výkladní skříní těch nejzářivějších přírodních tvarů a barev.
Vytvoření lokality Skalní rytiny Dazu v Chongqingu začalo v roce 650 během dynastie Tang.
https://www.kurzy.cz/tema/9263822.html
27.01.2025
Vytvoření lokality Skalní rytiny Dazu v Chongqingu začalo v roce 650 během dynastie Tang. Pozdější práce pokračovaly do dynastie Qing, čímž se stala předním centrem čínského umění jeskyně. S více než 50 000 sochami a více než 100 000 znaky nápisů výrazně přispěl k inovaci a rozvoji čínského umění jeskyní, přičemž z různých úhlů odráží vývoj náboženské víry lidí v různých obdobích. V roce 1999 byly skalní rytiny Dazu zapsány na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Gole dell'Alcantara je jedním z nejzajímavějších přírodních úkazů na Sicílii
https://italieonline.cz/cs/gole-dell-alcantara-jeden-z-nejzajimavejsich-prirodnich-ukazu-na-sicilii-1236.htm
28.01.2025
Gole dell'Alcantara je jedním z nejzajímavějších přírodních úkazů na Sicílii, který nabízí nejen nádherné výhledy, ale i možnost objevování geologických a historických tajemství. Tento kaňon, vytvářený řekou Alcantara, se nachází v provincii Messina, na severovýchodě Sicílie, v blízkosti měst Francavilla di Sicilia a Motta Camastra. Je to místo, kde příroda odhaluje svou sílu a krásu.
https://www.france.fr/cs/clanek/do-hlubin-oblasti-dordogne/
27.01.2025
V údolích řek Dordogne a Vézère jsou ukryta dobře střežená tajemství. Objevte podzemní svět jeskyní a propastí se stalaktity, stalagmity a dalšími útvary, které vytvořily skutečné kamenné katedrály. Objevíte i umění pravěkých lidí, které přetrvalo desítky tisíc let. Čelovky na hlavu, vyrážíme na cestu do středu Země!
Umíral dva týdny uvázlý v jeskyni, marné snahy o jeho záchranu sledoval svět
https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/um%C3%ADral-dva-t%C3%BDdny-uv%C3%A1zl%C3%BD-v-jeskyni-marn%C3%A9-snahy-o-jeho-z%C3%A1chranu-sledoval-sv%C4%9Bt/ar-AA1y2CTc?apiversion=v2&noservercache=1&domshim=1&renderwebcomponents=1&wcseo=1&batchservertelemetry=1&noservertelemetry=1
29.01.2025
Před 100 lety se začal odehrávat tragický příběh, který se navždy zapsal do dějin jeskyňářství. Americký jeskynní průzkumník William Floyd Collins uvázl při zvětšování průchodu do nově objevené Písečné jeskyně v USA v úzké prolézačce 17 metrů pod zemí. Dvoutýdenní záchrannou operaci tehdy sledoval díky rozhlasu celý svět, veškerá snaha o vyproštění však byla marná. Collinsovy ostatky neměly kvůli zlodějům klid ani po smrti.
Jökulsárlón: Ledová jeskyně Vatnajökull Prohlídka s průvodcem
https://www.getyourguide.com/cs-cz/jokulsarlon-l2030/prohlidka-ledove-jeskyne-u-ledovce-vatnajokull-t56089/
31.01.2025
Poznejte dramatickou krajinu národního parku Vatnajökull a vydejte se do ledových jeskyní, které vznikají, když v létě pod ledovcem teče voda. Vydejte se na túru členitým terénem na jihu Islandu a podívejte se na kouzelně modrý led jeskyní.
V jihoafrické jeskyni byly objeveny nejstarší hroty otrávené směsí jedů
https://www.stoplusjednicka.cz/v-jihoafricke-jeskyni-objevili-nejstarsi-hroty-otravene-smesi-jedu-v-kosti-antilopy
03.02.2025
Sedm tisíc let stará stehenní kost antilopy z Krugerovy jeskyně obsahuje tři hroty šípů a organický materiál, který ukazuje na nejstarší známé použití směsi různých rostlinných šípových jedů.
Nově objevená houba dělá z jeskynních pavouků zombie
https://www.stoplusjednicka.cz/nove-objevena-houba-dela-zombie-z-jeskynnich-pavouku-v-irsku
02.02.2025
Při natáčení přírodopisného seriálu Winterwatch pro britský kanál BBC Two byl náhodou nalezen doposud neznámý druh parazitické houby, jejíž obětí jsou jeskynní pavouci.
Vědci se spustili do obří propasti v Číně a spatřili ztracený zázrak. Dnes ho bohužel ničí turisté
https://www.poznatsvet.cz/cestovani/nebeske-jamy-cina-stary-les/
31.01.2025
Nebeské jámy, které ukrývají starobylý les, jsou velmi zajímavé nejen pro místní ale i pro návštěvníky. Jedná se o propadliny, které žijí svým vlastním životem. Vědci zjišťují, jak jsou velké a co přesně ukrývají.
Kvíz: Znáte Slovensko? Schválně, jestli poznáte úchvatná místa na fotografiích!
https://www.prozeny.cz/clanek/kviz-slovensko-fotografie-97613
02.02.2025
Zatímco ze světového pohledu se cestování na Slovensko aktuálně dostává na výsluní, Češi obdivují krásy sousední země už dlouho. Jestli máte Slovensko doslova v oku, si ověříte v deseti kvízových otázkách s fotografiemi.
Jeita Grotto: Geologický zázrak v Libanonu
https://cs.geologyscience.com/galerie/geologick%C3%A9-z%C3%A1zraky/jeita-jeskyn%C4%9B-geologick%C3%BD-z%C3%A1zrak-v-Libanonu/
02.02.2025
Jeita Grotto, uhnízděná v údolí Nahr al-Kalb, pouhých 18 kilometrů severně od Bejrútu, je úžasným přírodním zázrakem, který uchvacuje návštěvníky po celá desetiletí. Tento systém vzájemně propojených kras vápenec jeskyně se rozprostírá přes 9 kilometrů a je známá svými mimořádnými geologickými útvary, z nichž některé jsou staré miliony let. Jeskyně, uznávaná jako národní symbol Libanonu, je nejen oblíbenou turistickou destinací, ale také významným místem pro geologický výzkum.
Fairies' Grotto a podzemní vodopád
https://www.myswitzerland.com/cs/zazitky/fairies-grotto-a-podzemni-vodopad/
02.02.2025
Severně od St. Maurice a opatství, vysoko nad hradem v údolí Rhone, si jeskyně Fairies' Grotto vyryla cestu více než půl kilometru do hory. Na konci procházky návštěvníci najdou malé podzemní jezírko a 50 metrů vysoký vodopád.
VIDEO
====================================================================
Bozkovské jeskyně, Palackého a Riegerova stezka
Sokoli v Moravském krasu (2024)
NEJDĚSIVĚJŠÍ NOČNÍ MŮRA V OPUŠTĚNÉ JESKYNI!
1.2.2025 Zimní Hranická propast
AUDIO
====================================================================
V Brně u židenického hřbitova a pod Rokytovou ulicí měla za války vzniknout tajná podzemní továrna.
Unikátní jeskyně Na Pomezí jsou největšími mramorovými jeskyněmi u nás
FOTO
====================================================================
Ledové víly ozdobily Moravský kras. Jejich krása je však pomíjivá
====================================================================
SCINTILENA – SPELEOLOGICKÝ ZPRAVODAJ
02.02.2025 Genetické spojení mezi populacemi Pteronotus gymnonotus v Brazílii: důsledky pro ochranu
02.02.2025 Na straně kořenů… a pstruhů: speleologická revize GS CAI Varese probíhá
01.02.2025 Natalus tumidirostris: Nové echolokační mechanismy objevené u FM netopýrů
01.02.2025 Příběhy, legendy a záhady Monte Cucco
01.02.2025 Speleologické itineráře Návrat: Nový začátek pro apulskou speleologii
01.02.2025 Canyoning: Vizuální cesta do hlubin přírody v Miranu
31.01.2025 Voní jako netopýr. Čich je nedoceněný smysl
31.01.2025 Národní kurz speleogeneze a interpretace hypogeanských morfologií
31.01.2025 Borgiosubterranea “Divenire”: Fáze 1 ukončena, vstupujeme do srdce události!
31.01.2025 Či ch netopýrů: základní spojenec pro přežití a společnost
31.01.2025 V Padově 4. etapa úvodu do speleologie
31.01.2025 Objevování podzemního světa: 16. speleologický kurz Speleo klubu Tanaro
30.01.2025 Netopýří DNA odhaluje biologickou rozmanitost hmyzu: Nový nástroj pro rozsáhlé monitorování
30.01.2025 La Venta znovu vydává svůj průzkumný zpravodaj
30.01.2025 Stín v jeskyni: Nové pohledy na vztah mezi interiéry a exteriéry v podzemních prostředích
30.01.2025 Nepřetržité speleologické průzkumy: InGrigna! plnou rychlostí vpřed pod lombardskými horami
29.01.2025 Návrat netopýra velkého do Británie
29.01.2025 Underground World 2024: je k dispozici nové číslo historického speleologického časopisu
28.01.2025 Budoucnost jeskynních netopýrů ve Venezuele
28.01.2025 Kurz archeologie a paleontologie pro speleology v Toskánsku
28.01.2025 Speleologické průzkumy v Kappadokii: cesta mezi historií a tajemstvím
28.01.2025 Noví rekruti pro alpskou a speleologickou záchranu v Kalábrii
28.01.2025 Průzkum v Papua-Nová Guinea: Třetí expedice Římského speleologického klubu skončila
27.01.2025 Větrná energie a ochrana netopýrů: Výzvy a řešení
27.01.2025 Světový den mokřadů 2025 s podvodním speleologickým centrem APOGON
26.01.2025 Kde žijí netopýři?
SLOVENSKÉ MÚZEUM OCHRANY PRÍRODY A JASKYNIARSTVA
28.01.2025 Čo odkrýva naša ZBIERKA POHĽADNÍC
Nájdeš 5 rozdielov?
Čas v živote človeka plynie neúprosne... A ako je to s jaskyňou? Tá sa tiež mení, rastie, pretvára, rúca, ale tento proces trvá oveľa dlhšie. Aké zmeny môžeme pozorovať v priebehu cca 70 rokov od vydania týchto pohľadníc skúste posúdiť sami.
Na starej pohľadnici vydanej medzi rokom 1925 - 1932 je sintrová výplň Demänovskej jaskyne slobody, tzv. Strom života. Novšiu pohľadnicu vydala Správa slovenských jaskýň okolo roku 2000.
24.01.2025 Naša knižnica bola začiatkom roku obohatená o významnú publikáciu
VEŘEJNOSTI PŘÍSTUPNÉ JESKYNĚ
======================================================================
27.01.2025 vložily 13 obrázků – I v zimním období Vás co nejsrdečněji zveme na prohlídku Punkevních jeskyní! Můžete se přijít do jeskyní nejen ohřát, ale projít si i krásné okolí, které i v tomto období má své neodolatelné kouzlo. Pro prohlídku našich jeskyní doporučujeme využívat parkoviště ve Skalním mlýně, odkud Vás k jeskyním dopraví turistický vláček, který je v provozu každý den (kromě pondělí, kdy jsou uzavřeny i jeskyně). Lanovka, sloužící jako doprava od vchodu do jeskyní na vyhlídkové můstky propasti Macocha, je v provozu jen ve víkendové dny! Rezervace: 516 410 024, 516 418 602, info@caves.cz či zakoupením si on-line vstupenek. (Provoz je stále prozatím se zkrácenou vodní plavbou).
28.01.2025 vložila 1 obrázek – Jeskyně Výpustek aktualizoval(a) úvodní fotku.
31.01.2025 vložily 6 obrázků – Jarní prázdniny v Českém krasu – zábava i poznání pro celou rodinu! Hledáte tip na výlet? Vydejte se během jarních prázdnin do Domu přírody Českého krasu, který je otevřen každý všední den od 9 do 15 hodin. I když Koněpruské jeskyně stále zimují, příběhy zdejší krajiny můžete objevovat i nad zemí!
JESKYNĚ NA ŠPIČÁKU
27.01.2025 vložila 1 obrázek – 133 spáčů letos napočítali v Jeskyně Na Špičáku
24.01.2025 vložila 1 obrázek – Ze sjezdovky rovnou do jeskyně
Jarní prázdniny školáků se kvapem blíží! V Jeseníkách je pravidelně tráví tisíce rodin. Letos mohli lidé využít i speciálních slevových voucherů, které mají podpořit podnikatele v oblasti zasažené loňskými povodněmi. Pokud míříte v následujících týdnech do nejvyššího moravského pohoří i vy, možná vás zaujme následující pozvánka. Lyžovačku totiž můžete přerušit zajímavou výpravou do podzemí. Jeskyně Na Špičáku nabízí každý čtvrtek komentované prohlídky, vstupy jsou pravidelně v 10:00, 12:00 a 14:00. Návštěvou unikátního mramorového labyrintu tak pomůžete oživit cestovní ruch, který po zářijových záplavách tak utrpěl.
30.01.2025 vložila 11 obrázků – V Javořísčkých jeskyních se počítali hybernující letouni. A jaký je letošní stav? 6447ks. Nejvíc Vrápenec malý (6158 ks), Netopýr brvitý (208 ks), Netopýr velký (46ks). dále např. Netopýr vodní, Netopýr řasnatý, Netopýr Brandtův...
Hezkou dobrou noc
29.01.2025 vložila 4 obrázky+1 video – Netopýři na Turoldu – podtrženo, sečteno
Ve čtvrtek 16. 1. se uskutečnila akce, která je v nejlepším slova smyslu tradiční – sčítání zimujících netopýrů v jeskyni Na Turoldu. První sčítání proběhlo před neuvěřitelnými 67 lety (v roce 1958) a turoldští netopýří spáči tak patří mezi nejdéle sledované v rámci ČR. Letos jsme napočítali 445 vrápenců malých a 10 netopýrů brvitých.
SPELEOLOGIE
======================================================================
SPELEOLOGICKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA
28.01.2025 vložila 10 obrázků – 18. až 19.1. 2025 proběhlo i první cvičení SZS stanice Čechy v roce 2025.
Cvičení bylo zahájeno na vnitřním trenažéru Chlum – Komora v Českém kraus. Zde byly procvičovány základní i pokročilé techniky za použití SRT. Následně proběhl nácvik balení nosítek typu Sked i Nest, stavby tepelného stanu a práce s komunikačním zařízením Nikola. Následoval přesun na Kubrychtovu boudu, kde se pokračovalo zdravovědou a seznámením s novými technickými pomůckami pro SRT.
ZO ČSS ZO 1 - 10 SPELEOAQUANAUT
02.02.2025 vložila 1 video – První únorovou sobotu jsme pokračovali na přípravě Bělovodského traverzu v jeskyni Stará Amatérská. Podařilo se proplavat sifon do 13C a na stejné akci také projít po stopách objevitelů povodňovým sifonem do Nové Amatérky. Akce se účastnili jeskyňáři z několika skupin, včetně Speleoclub Plánivy, Speleoaquanaut ZO Devonu a Geospeleos. Byla to náročná ale parádní akce, díky všem za účast!
31.01.2025 vložila 1 obrázek – Když jdete džunglí a jste tak slavný, že vaši fanoušci chtějí váš podpis.
28.01.2025 vložila 1 obrázek – Dva ptáci ve vodě. Mexiko Yucatan
26.01.2025 vložila 3 obrázky – Pokračujeme. mexico yucatan prieskum zatopenych jaskyn
01.02.2025 vložil 6 obrázků –Probíhající výroční schůze se skvělou atmosférou. Krásné prostředí Dřevěnky v Bozkově.
26.01.2025 vložil 1 obrázek – 30. Jeskyňářský ples/Sokolovna Bozkov
02.02.2025 vložila 1 video – To chci
29.01.2025 vložil 1 obrázek – Pracovní akce v Nišponského jaskyni nikdy nebyly jednoduché, naposledy to ale byla pořádná síla. Zápis z expedice do Tisovce a také bádání v jaskyni Troch kamarátov najdete na našem webu.
29.01.2025 vložil 1 obrázek – ZO ČSS 6-08 Dagmar aktualizoval(a) úvodní fotku.
28.02.2025 vložila 6 obrázků –Na první pravidelné sobotní pracovní akci po výročce jsme na závrtu T4 U Kříže pokračovali v těžbě bahna na čelbě, kde jsem vytěžili a přesunuli na deponii v dómku 32 kýblů materiálu. Vítek s Filipem byli také změřit koncentrace CO2 ve Společňáku, kde v hale naměřili 3,7 %, a na začátku Mrtvého propadání 3,9 %, což vstup do Mrtvého propadání dělá v současné době nemožným...
27.02.2025 vložila 6 obrázků –V minulém týdnu jsme se v různých skupinách sešli vždy v odpoledních hodinách na mapování jeskyní v Suchém žlebu. Postupně jsme naskenovaly Čertova okna, Malého psa, spodní část Kravské díry a Královku. Úterní odpoledne jsme také využili k revizi stráně nad Zazděnou, a pokračovali traverzem ve výšce cca 50-80 m nad silnicí směrem nad Královu jeskyni, kde jsme měli za cíl díky mrazu rekognoskovat možné mastné fleky. Cestou jsme zrevidovali 3 menší jeskyně a pravděpodobně jsme i objevili v suti nad Královkou místo, kde jeskyně komunikuje s povrchem.
27.02.2025 vložila 5 obrázků –Nejen krasovými slujemi jest živ jeskyňář. A tak jsme se v sobotu 1. února vypravili na jižní okraj Pardubického kraje a to do obce Študlov. Po cestě jsme se zastavili u jeskyně V Rozhraní, která dýchala jak parní lokomotiva. Po cestě zpět ji navštívíme. Po zaparkování povozů u točny autobusů na Študlově jsme vyrazili jsme zpět do rodného kraje Jihomoravského na kontrolu Čertovy díry. Asi 2 km pěkné procházky a jsme na místě. Ze sluje vystupuje teplý vzduch. Spouštíme se dolů, počítáme netopýry a zajišťujeme volné bloky. Mezitím přichází majitel pozemku a společně jdeme k dalšímu propadu na poli vedle. Menší vstup, asi 10 m délky, hloubka 3 m. Zajímavá krajina, skoro jako kras. Jak to nazvat? Pseudokras, nekras, polokras? Nicméně se opět vracíme k Čertově díře. Po několika pokusech vzdáváme další postup. Nebezpečné bloky nad hlavou nás přesvědčují, že toto opravdu nemá smysl, akci ukončujeme a vracíme se ke Študlovu. Po cestě zpět zastavujeme u jeskyně V Rozhraní a po otevření uzávěry se noříme do něčeho, co jsme zatím ještě neviděli. Mohutná puklinová jeskyně s několika patry. Počítáme letouny spící tiše na stropech a zdech a prolézáme obrovské sbory balvanů kupících se na sebe. Vidíme mapovací body, zbytky svíček a jiného nepořádku. Po hodině vylézáme ven a rozjíždíme se zpět k domovům.
OSTATNÍ
======================================================================
PODZEMNÍ CHODBY A PROSTORY V ČR
AKCE, PŘEDNÁŠKY, KONFERENCE, atd.
======================================================================
08.03.2025 – 30. Jeskyňářský ples/Sokolovna Bozkov
22.03.2025 – Český neKras 2025
12.04.2025 – Seminář „Nehoda v jeskyni“ na Moravě
25.04.2025 – Valná hromada 2025
25. – 27.04.2025 – Speleofórum
06.06.2025 – Mezinárodní den jeskyní a krasu
14.06.2025 – Lezecký den na Moravě
21.06.2025 – Lezecký den v Čechách
OBRÁZEK
======================================================================
Macocha s Útulnou klubu Českých turistů (nedatováno)