Speleostřípky 2024/31

TOP
======================================================================
Chcete se během veder zchladit? Češi si oblíbili návštěvy jeskyní, uvnitř je i o 20 stupňů méně
Nejhlubší propast na světě: Verjovkinova jeskyně na hranici Evropy je hluboká více než dva kilometry
JESKYNĚ
======================================================================
Z úmorného vedra do 10 stupňů. Jeskyně u Olomouce byly v pátek v obležení
https://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/z-umorneho-vedra-do-10-stupnu-jeskyne-u-olomouce-byly-v-patek-v-oblezeni-2024081.html
17.08.2024
Mladečské jeskyně patří mezi turisticky nejatraktivnější cíle v Olomouckém kraji. V nejteplejším týdnu letošního roku do útrob vápencového vrchu Třesín zamířily desítky zájemců nejen za pozoruhodnou výzdobou, ale i vítaným ochlazením. Celoročně je v těchto jeskyních jen 10,5 stupňů Celsia.
Chcete se během veder zchladit? Češi si oblíbili návštěvy jeskyní, uvnitř je i o 20 stupňů méně
https://cnn.iprima.cz/koupaliste-hlasi-rekordni-navstevnosti-popularite-se-behem-veder-tesi-i-prohlidky-jeskyni-445193
16.08.2024
Češi znavení sérií tropických dnů hledají možnosti, jak se zchladit. Koupaliště lámou návštěvnické rekordy, ale velký zájem je také o prohlídky jeskyní nebo jiných podzemních prostor.
Mladečské jeskyně – rituální pohřebiště kromaňonského člověka
https://www.kudyznudy.cz/aktivity/jeskyne-u-litovle
13.08.2024
Rádi byste se v létě ochladili a nevíte, jak na to? Vydejte se poznat krásu jeskynního systému nedaleko Litovle, kde se nachází Mladečské jeskyně. Mladečské jeskyně se nachází v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Složitý labyrint puklinových chodeb a dómů je vytvořen ve vápencovém vrchu Třesín. Podzemní prostory jsou bohatě zdobeny krápníky a sintrovými náteky.
https://trvl.cz/misto/jeskyne-ceskych-bratri/
12.08.2024
Jeskyně Českých bratří se nachází jen několik málo minut pěšky od Pravčické brány v Českém Švýcarsku. Jde o 30 metrů dlouhou jeskyni, která v pobělohorské době dle všeho sloužila jako úkryt pro lidi v exilu. K jeskyni vede červená turistická stezka a kromě samotné skalní pukliny jsou z místa krásné výhledy na protější vrchoviny.
Speleo ferrata v Moravském krasu Ostrov u Macochy
https://www.adrop.cz/speleoferrata/mesto-ostrov-u-macochy
12.08.2024
Miluje dobrodružství? Propojte jeho touhy se špetkou adrenalinu a pošlete ho za novými zážitky do labyrintu podzemních chodeb v Moravském krasu. Cesta do hlubin země v něm probudí duši objevitele. Na speleo ferratě v Moravském krasu si v podzemí užije spoustu zábavy a objeví tajemství jeskyní. Podívá se totiž na místa, která nejsou běžným návštěvníkům přístupná. Cesta do nitra země je plná adrenalinu v podobě plazivých úseků, prolézaček a lanových žebříků. Jeskynní zážitek je možné absolvovat i ve dvou a dát si pod zemí třeba rande. Proč ne! Po celou dobu je s obdarovanými zkušený průvodce, který se postará o bezpečnost celé výpravy. Ideální je, když váš dobrodruh nemá strach z malých prostor. Před začátkem speleo ferraty dostane vše potřebné na adrenalinovou cestu (sedací úvazek, jeskyňářský jistící set, přilbu s čelovkou a kombinézu) a cesta do jeskynních hlubin začínáááá!
Jeskyňáři v Moravském krasu obnovili historický odkaz mnichů v Křtinském údolí
https://blanensky.denik.cz/zpravy_region/jeskynari-v-moravskem-krasu-obnovili-historicky-odkaz-mnichu-v-krtinskem-udoli-2.html
21.08.2024
V Křtinském údolí, u vchodu do Mariánské jeskyně nedaleko jeskyně Výpustek, odhalili nadšenci obnovený historický nápis. Akci zorganizovala Skupina pro speleologický průzkum jeskyně Výpustek a Křtinského údolí. Její členové se zasloužili o výrobu a instalaci kamenné desky.
NEJEN PODZEMÍ
==========================================================
Sklepy, chodby, jeskyně: objevte podzemní království Jižní Moravy
https://www.kudyznudy.cz/aktuality/objevte-podzemni-kralovstvi-jizni-moravy
14.08.2024
Jižní Morava je neuvěřitelně bohatá nejen krásou své krajiny a množstvím vinohradů nad zemí, ale také přírodními zajímavostmi a vinnými sklípky pod povrchem země. V rozlehlém kraji objevíte nádherné krasové jeskyně, historické městské podzemní chodby i zručně vyhloubené vinařské sklepy a sklípky. Kde tato podzemní království hledat vám poradí Kudy z nudy.
Naučnou stezku Třesín u Mladče zvládnou i děti. Zajímavostí je Frištenského sáňkařská dráha
https://hanacka.drbna.cz/z-kraje/olomoucko/32376-tip-na-vylet-naucnou-stezku-tresin-u-mladce-zvladnou-i-deti-zajimavosti-je-fristenskeho-sankarska-draha.html?utm_source=copy
16.08.2024
Příjemnou procházku nedaleko Olomouce nabízí naučná stezka Třesín u Mladče v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Ukáže řadu zajímavých míst, Rytířskou síň, jeskyni Podkovu nebo Čertův most. Zajímavostí je dodnes viditelná sáňkařská dráha, kterou prosadil Gustav Frištenský.
Legenda o Blanických rytířích: Spící vojsko zaspalo, nebo může být hůř?
https://medium.seznam.cz/clanek/do-hlubin-spolecnosti-legenda-o-blanickych-rytirich-spici-vojsko-zaspalo-nebo-muze-byt-hur-78577
13.08.2024
Příběh o blanických rytířích se z lokální povídačky stal legendou, kterou zná každý Čech. Značnou popularitu získal hlavně díky českému národnímu obrození, které pomocí legend poukazovalo na dlouhou a komplexní historii našeho národa.
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/netopyri-noci-jsou-opet-tady-blizka-setkani-s-tajuplnymi-letajicimi-savci-zaziji-lide-v-srpnu-a-zari-na-vice-nez-50-mistech
12.08.2024
Už jste někdy viděli netopýry opravdu zblízka či slyšeli jejich hlasy v ultrazvukovém detektoru? Zajímá vás, kde všude tito tajuplní létající savci mohou bydlet, jak je odborníci zkoumají a co je důležité pro jejich ochranu? Neváhejte a navštivte některou z více než 50 netopýřích nocí! Zábavně vzdělávací akce určené široké veřejnosti se letos v rámci Mezinárodní noci pro netopýry konají již po osmadvacáté. Podrobný přehled všech plánovaných setkání na území ČR je k dispozici na webu netopyrinoc.cz.
https://medium.seznam.cz/clanek/martin-klapetek-priroda-a-umeni-v-chynove-77844
12.08.2024
Výlet kousek od Tábora jsme si plánovali už dlouho. Podařilo se nám spojit sestup do jeskyně, procházku lesem i návštěvu ateliéru slavného umělce.
Rozhledna na Svatoboru stojí v neměnné podobě už 90 let, její stavba trvala pouhé tři měsíce
https://plzenska.drbna.cz/z-kraje/klatovsko/15616-rozhledna-na-svatoboru-stoji-v-nemenne-podobe-uz-90-let-jeji-stavba-trvala-pouhe-tri-mesice.html?utm_source=copy
12.08.2024
Dnes je to přesně 90 let, kdy se slavnostně otevřela rozhledna na Svatoboru u Sušice. Vznikla za pouhé tři měsíce na rozvalinách původní stavby z roku 1898. Jen o rok později k ní přibyla i nová chata s restaurací a několika pokoji. Rozhledna měřící 31,6 metru nabízí kruhový výhled na Šumavu i do vnitrozemí. Samotný Svatobor je opředený řadou mýtů a legend. Ze Svatoboru pochází také jeden ze základních kamenů Národního divadla, umístěný je pod číslem 14.
Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR
https://www.kudyznudy.cz/aktivity/tajemne-znojemske-podzemi
13.08.2024
Znojemské podzemí je labyrint proplétajících se podzemních chodeb, místy až čtyřmi patry nad sebou, o celkovém rozsahu cca 25 km. Podzemní síť chodeb dodnes udivuje důmyslně budovanými větracími šachtami, kouřovody a studnami. Do tajemna můžete nahlédnout na prohlídkové trase až s hororovým laděním.
Jeskyně, sklepení, štoly i katakomby: Ochlaďte se v podzemí!
https://www.kudyznudy.cz/aktuality/ochladte-se-v-podzemi
13.08.2024
Jsou místa, kde se můžete ochladit, ať je venku jakékoliv horko. Patří k nim nejrůznější podzemní prostory, kterých se v České republice nalézá opravdu velké množství. Jejich výhodou je relativně stálá teplota, která se pohybuje většinou od 8 do 14°C a tak se i v parném létě mohou stát chladným útočištěm a zároveň místem nevšedního zážitku. K návštěvě lákají nejen jeskyně, ale také uměle vytesané podzemní labyrinty českých a moravských měst, důlní štoly a další technické památky, vinařské sklepní prostory či krypty kostelů a klášterů – místa posledního odpočinku mnichů i významných osobností.
https://www.shslavonice.cz/prohlidky-podzemi-2024/
16.08.2024
V létě nabízíme dvě trasy podle náročnosti – krátkou a dlouhou, obě osvětlené a s průvodcem. Vstup do sklepa, ze kterého se dále vchází do gotických podzemních prostor, je přístupný z mázhausu cukrárny (dům čp. 480) na náměstí Míru. Prostor je zaklenut vzácnou sklípkovou klenbou od místního stavitele Leopolda Estereichera. Ta bez pochyby stojí za zaklonění hlavy - zároveň se tím připravíte na delší pobyt v předklonu :).
Ve štole Josef nahlédnete do kaverny, prostor o 10 000 m³ má skvělou akustiku
https://www.pribram.cz/clanek/ve-stole-josef-nahlednete-do-kaverny-prostor-o-10-000-m-ma-skvelou-akustiku/30247/
16.08.2024
Centrum experimentální geotechniky (CEG) obnovilo pro letní měsíce prohlídky štoly Josef pro veřejnost. Možnost navštívit podzemní chodby u Slapské přehrady budou mít návštěvníci ve čtvrtek 22. srpna a v neděli 25. srpna.
Zpřístupnění historického podzemí Proseka
https://www.speleodokumentace2010.cz/projects/zp%C5%99%C3%ADstupn%C4%9Bn%C3%AD-historick%C3%A9ho-podzem%C3%AD-proseka
17.08.2024
V prostoru PP Prosecké skály se v současnosti nachází trvale opuštěné důlní dílo, které sloužilo v 19.stol. k podzemní těžbě písku. Dobývací metoda bylo tzv. chodbicování, díky kterému zde zůstal doslova labyrint nezajištěných průchozích podzemních chodeb, jehož historická hodnota je nevyčíslitelná. Je to nejrozsáhlejší souvislý historický podzemní objekt svého druhu na území Prahy. Jeho současný stav je, vzhledem ke skutečnostem, že byl dlouhý čas volně přístupný a také hojně navštěvovaný různými nekalými živly, bezdomovci, dětmi apod. v havarijním stavu a pro zpřístupnění široké veřejnosti bude nutné vynaložit mnoho úsilí a nemalé finanční prostředky pro jeho zachování. Projekt „Zpřístupnění historického podzemí Proseka“ zahrnuje soubor stavebních objektů v prostoru býv. Hamplovy pískovny nacházející se částečně v prostoru PP Prosecké skály.
Chcete se zchladit? Navštivte tajuplné podzemní expozice
https://zaplzni.cz/chcete-se-zchladit-navstivte-tajuplne-podzemni-expozice/
13.08.2024
Zřejmě nejslavnější podzemní expozici v našem kraji najdete v jeho metropoli. Plzeňské historické podzemí je pojem, jehož věhlas sahá daleko mimo náš region. Celé měří několik kilometrů, ovšem prohlídkový okruh pro veřejnost je dlouhý 800 metrů. V několika patrech pod historickým centrem Plzně se kromě příjemného chládku můžete těšit i na velkou dávku informací o historii těchto tajemných míst a o jejich funkci.
V Jáchymově vznikne návštěvnické centrum hornického regionu zapsaného na seznam UNESCO
https://www.e-chomutovsko.cz/zpravy/chomutov/102198-v-jachymove-vznikne-navstevnicke-centrum-hornickeho-regionu-zapsaneho-na-seznam-unesco
18.08.2024
Jáchymov - Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří je jednou z památek na území karlovarského regionu zapsanou na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Informace a zajímavosti o této jedinečné památce mají turistům zprostředkovat nová návštěvnická centra, která vzniknou na obou stranách Krušných hor. V Karlovarském kraji byl k tomuto účelu vybrán historický objekt č. p. 8 v Jáchymově. Tento záměr odsouhlasili krajští radní na jednom ze svých posledních zasedání.
Výlet do historie. Unikátní lom Seč má na stezce nové informační panely
https://blanensky.denik.cz/zpravy_region/rudice-lom-sec-moravsky-kras-mendelova-univerzita-nove-informacni-panely.html?login=1®=1
11.08.2024
Lom Seč u Rudice v Moravském krasu se dočkal nových informačních tabulí. Návštěvníci se nyní mohou dozvědět více o jeho geologické historii a využití písků.
ZAHRANIČÍ
======================================================================
Nejhlubší propast na světě: Verjovkinova jeskyně na hranici Evropy je hluboká více než dva kilometry
https://medium.seznam.cz/clanek/naturally-nejhlubsi-propast-na-svete-verjovkinova-jeskyne-na-hranici-evropy-je-hluboka-vice-nez-dva-kilometry-79477
18.08.2024
Nenajdeme snad krásnější přírodu na pevninské části evropského kontinentu než v Gruzii. A právě v tomto pro většinu Čechů neznámém státě najdeme i jedno světové nej. Jde o nejhlubší propast na světě.
https://exkurzeisland.cz/ledova-jeskyne/
13.08.2024
LEDOVÁ JESKYNĚ OD LAGUNY JÖKULSÁRLÓN
Tato velmi zajímavá a unikátní exkurze vás zavede do dechberoucího světa ledu po ledovcem Vatnajökull. Během této exkurze navštívíte jednu z fascinujících ledových (ledovcových) jeskyní z krystalického ledu na jihovýchodě ledovce Vatnajökull. Uvidíte nádherné zmrzlé ledové formace, které se nachází u povrchu ledovce a tvoří tak nadpozemskou scenérii, která vypadá jako z nějakého sci-fi filmu.
Jeskyně Rumunsko, Transylvánské Alpy
https://amers.cz/event/jeskyne-rumunsko-transylvanske-alpy/
17.08.2024
Setkání jeskynních potápěčů v Transylvánských Alpách (Jižní Karpaty) v Rumunsku. Na místě bude probíhat průzkum dosud neprobádaných jeskyní, ale zároveň se jedná o společenskou událost, kde si mohou mezi sebou instruktoři jeskynního potápění vyměňovat zkušenosti. Kromě Amersu se bude z Česka účastnit i Karel Wilhelm, ze Slovenska pak LE Divers v čele s Fero Ondrušem, a jako speciální host Peter Kubička. Místní průzkumníci samozřejmě Centrul de scufundări Transilvania v plné sestavě v čele s Cristianem Irimies.
Jeskyně Ráj – Polský přírodní skvost
https://www.vlknacestach.cz/jeskyne-raj-polsky-prirodni-skvost/
17.08.2024
Jeskyně Ráj, velmi bohatá svou krápníkovou výzdobou, se nachází v Polsku na kopci Malik na území městečka Chęcin, 10 km jihozápadně od Kielců, v přírodní rezervaci Jaskinia Raj. Patří mezi nejznámější turistické atrakce ve Svatokřížských horách. Jeskyně Ráj je totiž jednou z nejkrásnějších krasových jeskyní Polska.
„Dveře“ na Měsíci. Objeven tajemný vchod dovnitř měsíční jeskyně
https://techsvet.cz/nejnovejsi-zpravy/dvere-na-mesici-objeven-tajemny-vchod-dovnitr-mesicni-jeskyne/janamuchova/
14.08.2024
Vědci oznámili objev záhadných „dveří“ do obrovské jeskyně na Měsíci. Díky nim mohou lépe porozumět vulkanickým procesům, které na Stříbrné zeměkouli probíhají.
Obyvatelé australského města už sto let žijí v podzemí. Postavili si tam kostel, obchody i bar
https://medium.seznam.cz/clanek/kristina-kidogo-obyvatele-australskeho-mesta-uz-sto-let-ziji-v-podzemi-postavili-si-tam-kostel-obchody-i-bar-79804
14.08.2024
Máte pocit, že je vám dnes takové vedro, až byste nejraději zalezli pod zem? Obyvatelé australského Coober Pedy měli stejný problém. V podzemí, ve kterém se ukryli před spalujícím sluncem, vybudovali krtčí obdobu svého pozemského města.
USA: V dole čekají na zázrak. Z podzemí je slyšet zvuky
https://www.denik.cz/ze_sveta/aktualne487312.html
HUNTINGTON - Akce na záchranu šesti horníků uvězněných v uhelném dole v americkém Utahu pokračuje. Po deseti dnech bez jakýchkoliv kontaktů se zavalenými zaslechli záchranáři z podzemí podivné zvuky. Jestli jde skutečně o hlasy horníků, však není možné říct. Naděje na jejich záchranu tak ale opět mírně vzrostly.
Tajemné podzemí na dohled Krkonoš: Ukrývá nacistické zlato?
https://enigmaplus.cz/tajemne-podzemi-na-dohled-krkonos-ukryva-nacisticke-zlato/
18.08.2024
V polském Dolnoslezském vojvodství se nachází město Jelenia Góra. Je to pomyslná brána do polské části Krkonoš a město s dlouhou a zajímavou historií. Otazníky však vzbuzuje tamní podzemí, které bylo budováno v časech druhé světové války.
Na pláži, a přitom v jeskyni. Benagil je klenotem Algarve
https://www.novinky.cz/clanek/cestovani-na-plazi-a-pritom-v-jeskyni-benagil-je-klenotem-algarve-40484161
18.08.2024
Většina navštívených pláží po letech tak nějak splývá a podle fotek se z paměti jen horko těžko loví názvy a lokality. Některé písečné krásky se ale nacházejí v kulisách tak jedinečných, že na ně zapomenout nelze. A přesně to je případ Benagilu v portugalském Algarve. Pláž v tamější jeskyni si prostě nespletete. A když jsme u toho, ani jeskyni samotnou, ozařuje ji totiž modré „oko“ oblohy.
Príbeh tatranskej jaskyne, ktorá pred piatimi rokmi pochovala jaskyniarov
https://www.cezhory.sk/pribeh-tatranskej-jaskyne-ktora-pred-piatimi-rokmi-pochovala-jaskyniarov/?fbclid=IwY2xjawE1iLdleHRuA2FlbQIxMQABHRb4y7AQBAJmTzHYEQ3FZ7UvbEwmg7HWkxhRuXwngK328wWF5Og2AsD6bg_aem_N08oOVtdBEqyJnCjGCnOpA
17.08.2024
Na Veľkú Snežnú jaskyňu v poľských Tatrách sa pred piatimi rokmi upierali oči celej svetovej jaskyniarskej komunity. Za chodbou, ktorú náhle zaplavila voda, uviazli dvaja poľskí jaskyniari.
VIDEO
====================================================================
Pekelné doly – největší pískovcové podzemí v Evropě
Bývalé nacistické podzemí a špitál - Galbytour 2024
Inside the world's largest crystal 'cave'
Zbrašovské Aragonitové jeskyně
ALADDIN’s Cave of WONDERS is in FRANCE!
Výlet do historie. Unikátní lom Seč má na stezce nové informační panely
AUDIO
====================================================================
Duchovní Evropa. Římské náboženství: král a nymfa, jeskyně a jezero
Eva Turnová: V sicilském parku
Príbeh tatranskej jaskyne, ktorá pred piatimi rokmi pochovala jaskyniarov
FOTO
======================================================================
Mladečské jeskyně jsou lákadlem.
Jeskyně Na Turoldu - Břeclavský deník
Salina Turda: Nejzajímavější podzemí na světě vytvořené člověkem – to je solný důl v Rumunsku
Výlet do historie. Unikátní lom Seč má na stezce nové informační panely
FACEBOOK
====================================================================
SCINTILENA – SPELEOLOGICKÝ ZPRAVODAJ
19.08.2024 Na Marsu objeven podzemní oceán: Potenciální stanoviště pro život
19.08.2024 Senzační objev: Systém Huautla je starý nejméně 425 000 let
19.08.2024 Speleoday 2024: Podzemní dobrodružství v Dorgali
19.08.2024 Go Diving Show: Nepřehlédnutelná událost pro milovníky potápění
19.08.2024 Objevování speleologické Itálie, od Trentina Alto Adige po Sicílii, mimořádná cesta do hlubin Země
19.08.2024 Průzkum a věda na Kubě: Mezinárodní kongres v Gibaře
19.08.2024 V Chorvatsku speleologové právě objevili nový vchod do systému Crnopac, který dosahuje délky 63 km
19.08.2024 Canyoning zakázán: 14 lidí bylo odstraněno z národního parku Dolomiti Bellunesi
18.08.2024 22. InGrigna Camp skončil úspěchem a radostí! 2024
18.08.2024 Probíhá 28. kurz pro instruktory speleologie
18.08.2024 Mezinárodní noc netopýrů: Globální akce ochrany přírody
18.08.2024 Srpnová speleologie, náhledy na průzkumy a objevy z průzkumných táborů
18.08.2024 Experimentální speleologická laboratoř v Pise: Pohled do sil ve hře
18.08.2024 Národní kurz o odlitcích a prehistorických reprodukcích 2024
18.08.2024 Rokle Tarantino: cesta mezi přírodou a historií
18.08.2024 Objevování historie objektivem Roberta Cavasina
18.08.2024 Kanin 2024: Rekordní účast na slovinském speleologickém táboře
17.08.2024 Výroční setkání rakouských speleologů: Speleo Pyhrn-Priel
17.08.2024 Vědci z celého světa se scházejí v Cluj-Napoca, aby prozkoumali extrémní prostředí
17.08.2024 Mikroorganismy v jeskyních: řešení pro plasty?
17.08.2024 Objevte tajemství pravěku v jeskyni Guattari
17.08.2024 Skupina Puglia Grotte slaví 50. speleologický kurz
17.08.2024 Archeologické objevy v posvátném cenotu Chichén Itzá
17.08.2024 Speleologický průzkum v Západních Karpatech: Registrace otevřeny
17.08.2024 Sucho přepisuje historii sicilských krasových jeskyní
17.08.2024 Portugalsko zavádí omezení přístupu do jeskyní Benagil
17.08.2024 Speleologická Umbrie, Představujeme cestu do hlubin Umbrie
16.08.2024 Nové vykopávky katedry prehistorie římské univerzity Tor Vergata v Sezze
16.08.2024 Objevte podzemní svět Putignana s 35. kurzem speleologie
15.08.2024 Velebitský led taje
15.08.2024 45. certifikační zkouška pro instruktory speleologie CAI v Monte Cucco
14.08.2024 16. srpna světlo pro Eralda Saracca
14.08.2024 Monitorování životního prostředí v Torrione San Giorgio: Žádný alarm radioaktivity
14.08.2024 Směrem k Mezinárodnímu speleologickému kongresu 2025 v Brazílii
14.08.2024 Objevy v jeskyních Mulu: Aktualizace ze SUICRO 2024
14.08.2024 Záhada tmavého kyslíku tvořícího se na dně oceánu
14.08.2024 Dron zasahuje do záchranné mise na jezeře Sorapis
14.08.2024 Prehistorické objevy: Jeskyně Fumane odhaluje estetické cítění neandrtálců
14.08.2024 Pátek 23. srpna: Večer věnovaný speleologii v Grotta del Vento
13.08.2024 Speleologický kurz v Ronchi dei Legionari
13.08.2024 Objevte podzemní svět: Úvod do kurzu speleologie v Malo
13.08.2024 Výstava fotografií na Festivalu speleologů 2024 v Belgii
13.08.2024 Inovace ve speleologii: Charlotte, nový open source nástroj pro průzkum jeskyní
13.08.2024 Projekty invazní těžby: Devastující dopady na vodu, lesy a půdu
13.08.2024 Účinky změny klimatu na jeskynní netopýry v Bulharsku
13.08.2024 Speleologové z Gorizie odjíždějí do Černé Hory
13.08.2024 Senzační objev: Webbův dalekohled odhaluje náznaky skrytého oceánu na Uranově měsíci Ariel
13.08.2024 Nový speleosub průzkum Timavo: První úspěchy v jeskyni Maucci
13.08.2024 Speleologické průzkumy: Martinská speleologická skupina odlétá do Shtares 2024
12.08.2024 Nové podrobnosti objevené na Hypogea of Agrigento
11.08.2024 Bat Guano: Žádné zdravotní riziko pro balkony a terasy
SLOVENSKÁ SPELEOLOGICKÁ SPOLOČNOSŤ
19.08.2024 – 113. Čas hry
Jeskyně východního pobřeží USA.Setkání americké speleologické společnosti NSS v Tennessee...
13.08.2024 Izolátor – Čertovský - dům 10.8.2024
Po 7 letech práce bylo dosaženo speleologického propojení ponoru Izolátoru s chodbou Hegedus...
09.08.2024 – 112. Speleopodujatie
Ing. Ján Slančík – Spomienka na jaskyne v Krakovej holi a výpravy do hĺbok svetových priepastí...
SLOVENSKÉ MÚZEUM OCHRANY PRÍRODY A JASKYNIARSTVA
08.08.2024 vložilo 13 obrázků –Spoznajte naše NAJSTARŠIE FOTOGRAFIE DOBŠINSKEJ ĽADOVEJ JASKYNE a jej okolia, ktorých autorom je významný fotograf a vydavateľ Hermann Oskar Rückwardt. 23. augusta si pripomenieme 105. výročie je úmrtia.
Naše múzeum vlastní viac ako 30 originálnych fotografií s rozmermi cca 19 x 13 cm a 11 x 16 cm, ktoré sú nalepené na kartónoch a dokumentujú obdobie rokov 1886 – 1895. Časť fotografií má plasticky vyrazený rok vzniku a autora s doplnením popisu. Autor sa zameral na výzdobu Dobšinskej ľadovej jaskyne, pôvodný hotel s fontánou pri jaskyni, ďalšiu časť tvorí príroda Stratenskej doliny, najviac Ostrá skala. Fotografie sú kvalitné, veľmi zachovalé a patria medzi naše vzácne fotografické pamiatky.
VEŘEJNOSTI PŘÍSTUPNÉ JESKYNĚ
======================================================================
19.08.2024 vložily 10 obrázků – Návštěvníci spodních pater na cestě za dobrodružstvím
19.08.2024 vložily 10 obrázků – I tito návštěvníci se vydali do útrob našich jeskyní Po stopách Nagela
19.08.2024 vložily 10 obrázků – Návštěvníci zážitkové trasy "Po stopách Nagela"
19.08.2023 vložily 2 obrázky – V rámci Mezinárodní noci pro netopýry jsme si pro Vás připravili i tematickou prohlídku jeskyní spojenou s vyplňováním tajenky. Za správně vypIněnou tajenku na Vás čeká drobná odměna. Na tuto prohlídku je nutné mít vlastní baterku! Vstupenky Ize již nyní zakoupit online na webových stránkách Koněpruských nebo na pokladně v den konání akce (středa 28. 8. 2024).https://portal.colosseum.eu/Tours?mrsid=203
12.08.2023 vložily 1 obrázek – Fascinují vás netopýři a chtěli byste se o nich dozvědět více? Hledáte způsob, jak dětem zpestřit závěr prázdnin? Přijďte navštívit akci v rámci Mezinárodní noci pro netopýry, která se bude konat ve středu 28. srpna 2024 od 14:00 v Domě přírody Českého krasu u Koněpruských jeskyní. Můžete se těšit na aktivity zaměřené na tyto záhadné živočichy. Detailnější informace najdete na webových stránkách https://www.dumprirody.cz/.../mezinarodni-noc-pro.../.
19.08.2023 vložily 10 obrázků – Netopýří noc v JNŠ zkomplikovalo počasí
Navzdory bouřce dorazilo do Jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku za netopýry uplynulou sobotu 17. 8. asi 70 lidi. A i když jsme museli několik venkovních aktivit zrušit, včetně večerní odborné přednášky a projekce, návštěvníci neodcházeli s prázdnou. V tvůrci dílně se mohly děti zabavit u malování a výroby netopýrů, nechyběly ani ukázky odchycených letounů. Kdo měl zájem, vyslechl si i povídání speleozáchranáře. V závěru jsme lidem nabídli i prohlídku jeskyně, do které zamířili pouze s baterkami. Velké díky patří všem partnerům, kteří se na akci podíleli, a také kolegům z týmu JNŠ. Snad nám příští rok počasí vyjde.
SPELEOLOGIE
======================================================================
ČESKÁ SPELEOLOGICKÁ SPOLEČNOST
13.08.2023 vložila 1 obrázek – VOAK, ZUB - návrat na jih.
Po dlouhé redakční odmlce způsobené leností jsme opět tu!
Krteček a Zuzu se vydali do rodiště jižanských královen. Tedy ke skupině SHKB ZO 6-26. S Dejvem jsme rozbili base camp přímo nad jeskyní závrt U Borovice. Ten se nám stal od pátka až do pondělí naším hřištěm a domovem.
11.08.2023 vložila 1 obrázek – Prosba na pamětníky. Na září chystáme výstavu o kráse jeskyní v Moravském Krasu a protože jsme objevili jména tří členů ( amatérských jeskyňářů) ČESKÉHO SPELEOLOGICKÉHO KLUBU V BRNĚ s bydlištěm v Brně- Tuřanech ( členové v roce 1948), prosím zda by jste někdo věděl, kam se obrátit na příbuzné pro informace.
MUSIL OLDŘICH
PŘICHYSTAL FRANTIŠEK
URBÁNEK JOSEF
Předpokládáme, že v té době jim mohlo být kolem 20-30 roků, takže narození někdy za první republiky. Bohužel tam nejsou adresy. Zdroj: Zpráva hospodáře ČSK za rok 1948. Moc děkuji za nějakou reakci, myslím, že nejen současní jeskyňáři, ale i Ti bývalí si zaslouží být zmíněni na naší výstavě.
STOP 2019 - slaňovací brzda s asistovaným brzděním od Petzl
* Stop je vhodný: pro standartní SRT, pro slanění s velkým počtem přepínek, pro malé děti, pro záchranné operace.
SIMPLE 2019 - jednoduché a lehké slanítko pro speleologii od Petzl
* rychlost slanění je řízena změnou stisku pravé ruky na volném konci lana, dá se krásně regulovat
* Simple je vhodný: pro dlouhé slanění, do úzkých prostor, na super blátivá lana; na expedice, kde se šetří každý gram
12.08.2023 vložily 3 obrázky – CAJKY – osobní výbava: kam a jak s nohama při výstupu po laně
smyčky a popruhy.
PANTIN III - nožní blokant (levý/pravý)od Petzl :
* pro rychlejší a méně namáhavý výstup po laně
* funkční i na zabláceném laně
* snadné a rychlé nastavení
TRASION - pedál od MTDE :
* ideální ke kombinaci s nožním blokantem
* je vyrobený ze super statické, 100% Dyneema šňůry průměru 5 mm = při zatížení pedál “nepruží” a vy lezete maximálně efektivně
DYNEEMA SMYČKA 8 MM - šitá smyčka, 60 a 120 cm od @SINGING ROCK:
* lehká, tenká a pevná, lehčí a kompaktnější než polyamidová
* lze ji využít k prodloužení jistícího bodu, k jištění za hroty a hodiny, na deviace a v mnoha dalších i nečekaných situacích
ZO ČSS ZO 1 - 10 SPELEOAQUANAUT
Expedice-neexpedice Kačna Jama 2024
„Dobře to dopadlo, potápění odpadlo" - slavné to pořekadlo, které považuji za nejrozšířenější mezi skupinami v Moravském krasu. Naopak ve Speleoaquanautu samozřejmě nepadlo na úrodnou půdu, protože pro nás je potápění „to hlavní“. Nojo, jenomže, jak víme, přírodě člověk neporučí. A tak pořekadlo opět jednou zaznělo. Bohužel před odjezdem na expedici Kačna Jama. Do Kačny nás pozvali Plániváci na společný útok na 4. sifon, kde měla vyniknout naše BM+SM RB (zádový a bokový rebreather - pozn. redakce) , neboť na OC (otevřený okruh - pozn. redakce) už by to bylo moc flašek.
Epická Expedice Chorvatsko 2024
Rok utekl jak voda v čistém sifonu a my opět vyrážíme na Brač, ostrov dírám zaslíbený. Před 20 lety jsem objevil německý článek, že i doktor Absolon ostrov navštívil, sice nám není známo, jestli kvůli zdravému klimatu nebo hojnému počtu jeskyní, ale proč bychom nemohli kráčet v jeho šlépějích...
13.08.2024 vložila 1 obrázek – David Pavlik – Speleologický klub Praha
Návštěva na Býčí skále. Gotická chodba. Anča , Dan a Matěj. 2024
15.08.2024 vložila 1 obrázek – Dóm Objevitelů, Stará Amatérská jeskyně. Rok asi tak 1989 - 90, kdy jsme tam dělali komplexní průzkum.
17.08.2024 vložila 8 obrázků – Sedmdesát let skupiny Hluboký závrt
Na podzim letošního roku 2024 oslavíme sedmdesát let od vzniku speleologické skupiny Hluboký závrt.
Téměř celou historií lidstva se táhne snaha poznávat podzemní prostory. Také v moravském krasu se sešla skupina zájemců o průzkum jeskyní, která založila jeskyňářský kroužek. V první dochované zmínce ze dne 11.září 1954 se píše: „Při Rudém koutku závodu Metra Blansko byl v minulých dnes utvořen jeskyňářský kroužek”. Tento kroužek se věnoval nejen průzkumnýmb činnostem v oblasti předpokládaného podzemního toku Punkvy na lolalitách U žida, Rasovna, Novoroční jeskyně, Malý výtok a další, ale i popularizaci jeskyní formou výstav fotografií a spolupráci při pořádání kulturních a společenských akcí.
13.08.2024 vložila 1 obrázek –Speleologický klub Praha
Pár fotek z minulého týdne v Moravském krase. Matěj a Hluboký závrt .. 2024
17.08.2024 vložila 5 obrázků – Expedice Monte Negro -9. den
Někdy kolem půlnoci jsme míjeli Sarajevo, a kolem desáté hodiny v sobotu 17. srpna jsme dorazili s dodávkou v pořádku do Brna! Oťas s Robinem a Ládinkem dojeli autem až v šest večer, jelikož měli v Bosně i pauzu na spaní, a tak jsme se úspěšně všichni navrátili zpět na Moravu, abych se v poklidu mohli rozjet plní zážitků ke svým domovům
16.08.2024 vložila 6 obrázků – Expedice Monte Negro -8. den
Páteční ráno se již neslo v duchu návratu domů, takže jsme po ránu vyklidili a uklidili kemp, naložili všechny naše věci a pomalu vyrazili k domovu. Avšak jelikož byli mezi námi i tací, kteří byli poprvé na Balkáně, tak naše cesta vedla ještě parádní exkurzní cestou do přímořského Risanu, kde jsme odebrali vzorky vody ve vyvěrčce jedné z dalších jeskyňářských lokalit, a vykoupali se v Kotorské zátoce. Po pozdním odpoledním obědu jsme vyrazili cestou do Bosny, kde jsme předpokládali kratší hraniční kontroly a směřovaly na Brno s tím, že to zvládneme na jeden zátah v rámci střídání řidičů.
15.08.2024 vložila 7 obrázků – Expedice Monte Negro -7. den
Práce ve Vranštici jsme pro letošní rok dokončili, a tak jsme dopoledne vyrazili téměř celá skupina do údolí Mrtvice k vývěru jeskyně Jame. Měli jsme tip na přímou cestu k jeskyni, jejíž objevení ještě počká na příští roky, a tak jsme nakonec slezli po terénních stupních do koryta řeky naproti přítoku z jeskyně, přebrodili Mrtvici a vydali se korytem vzhůru pod úbočí skal. Cestou holky odebrali vzorky vody z postranního vývěru, poté z jeskynního jezera, zatímco Filip s Pavlem a Jirkou udělali mapu suché části jeskyně, a Néča několik záběrů údolí z dronu. Poté jsme se vydali zpět do kempu aby jsme pomalu mohli začít balit, a užít si závěrečný večírek i s Aleksandrem, majitelem kempu který nás vydatně hostil svými pálenkami.
14.08.2024 vložila 4 obrázky – Expedice Monte Negro - 6. den
Po odpočinkovém dnu jsme se opět rozdělili do několika skupin, kdy Jirka s Evou vyrazili do hlavního komína k sifonu zjistit stav čerpání vody, Kačer s Lubošem natáhnout fixní lano dolů na jezero, Filip, Čápik a Néča zmapovat komín a zbytky prostoupené jeskyně, a nakonec Oťas, Ládinek, Vítek a Verča se vrhli na fotodokumentaci komína a jeho parádní výzdoby. Bohužel u horního sifonku jsme zjistili že použitá hadice na tento způsob čerpání se podtlakem zdeformovala, a tím pádem další postup jeskyní nám zůstal uzavřen, jelikož jsme nic neodčerpali. Během obědové pauzy padlo rozhodnutí začít vynášet materiál z jeskyně, takže jsme aspoň úspěšně dokončili mapování všech známých prostor, fixní lano se podařilo natáhnout dole přes první jezero, a dopili jsme zásoby Vraňacu. Navečer jsme měli již vytrasporovaný všechen materiál z jeskyně, tak jsme mohli zrušit úspěšně i base camp ve vchodu, a všichni se přesunout se vším všudy zpět do kempu.
13.08.2024 vložila 2 obrázky – Expedice Monte Negro - 5. den
Po třech náročných dnech byl vyhlášen oficiální odpočinkový den, kdy se většina přesunula na koupačku k moři k lehkému odreagování, kvůli regeneraci a nabrání sil na další pracovní dny.
12.08.2024 vložila 6 obrázků – Expedice Monte Negro - 4. den
Čtvrtý den Víťas, Jirka a Eva dostrojili poslední stupeň komínu a začala příprava na vypouštění koncového sifonku. Mapovací družstvo v pozměněné sestave Filip, Verča, Čápik a Néča domapovali zbytek spodní části jeskyně a vrazili nahoru. Před posledním výšvihem proběhl společný oběd i s barelem Vraňacu. Mezitím se do horního patra komínu přesunul i Luboš s Kačerem a Ládínkem azačal se čerpat sifon do spodní chodby. Večer po návratu do kempu jsme společně oslavili Evčiny a Oťasovi narozeniny, a vzhledem k výhledu odpočinkového dne jsme ji řádně zapili. Edit: Vzhledem k vertikálnímu postupu a přesunů lidí se začíná stále častěji objevovat náznak písně od kapely Mucha, kterou si všichni prozpěvujeme jako týmovou hymnu.
11.08.2024 vložila 5 obrázků – Expedice Monte Negro - 3. den
Po večerním briefingu z předešlého dne jsme vyrazili v plné zbroji bádat. Vytvořili jsme čtyři týmy, kdy potápěčský tým ve složení Víťas, Kačer, Luboš, Verča a Evča vyrazili k jezerům zjistit možnost průstupu a zrevidovat stav jezer. Lezecký tým ve složení Jirka Žiak a Ládínek se pustili do zdolání a vystrojení komínu před jezery, a mapovací tým ve složení Čápik, Néča a Filip začali s mapováním jeskyně. Úspěšně jsme zmapovali část jeskyně, kde se pak odpoledne k mapovacímu družstvu přidal Kačer a Víťas zase k lezeckému týmu. Jeskyni jsme navečer opouštěli s tím, že vodní stav na jezerech je nemožný pro průstup bez potápění. Komín lezci vystrojili až do velkého sálu před posledním vysokým stupněm v jeho závěru, a zmapovali a zdokumentovali jsme cca 70 % sodní hlavního koridoru jeskyně. S transportem materiálu nám pomáhalo družstvo Oťas, Robin a Milanka.
ČSS ZO 6 - 26 SPELEOHISTORICKÝ KLUB BRNO
11.08.2024 Dík, Jihu!
Jak už Saigon naznačil v červencovém článku o „dvojitém G“, do SHKB přibyl další akademický titul, konkrétně bakalář oboru geologie. Chlubení sice není hezké, v tomto případě je ovšem zapotřebí s novinou vyjít ven. Vždyť za velkou částí tohoto úspěchu stojí právě činnost SHKB.
19.08.2023 vložila 5 obrázků – S našimi polskými kamarády na dno Kněhyňské jeskyně.
SKUPINA PRO SPELEOLOGICKÝ VÝZKUM JESKYNĚ VÝPUSTEK A KŘTINSKÉHO ÚDOLÍ, Z. S.
https://www.firmy.cz/neoverena-firma/103465012-skupina-pro-speleologicky-vyzkum-jeskyne-vypustek-a-krtinskeho-udoli-habruvka.html
21.08.2023 vložila 1 obrázek – V blízkosti vchodu do Mariánské jeskyně ve Křtinském údolí proběhlo dne 16.8.2024 odhalení obnoveného historického nápisu. Akce se uskutečnila pod organizací Skupiny pro speleologický průzkum jeskyně Výpustek a Křtinského údolí z.s.. Členové skupiny nechali na základě znalosti historických podkladů na vlastní náklady zhotovit kamennou desku a svépomocí na místo instalovali. Historický nápis byl zničen dělníky v roce 1901 při stavbě nové silnice ve Křtinském údolí. Nápis představují verše ctitele římského básníka Horatia vyjadřující krásu okolní přírody: „ Ille Ille terrarum mihi praeter omnis angulus ridet“. V překladu: „Onen koutek světa se na mě usmívá mnohem víc než všechny ostatní“. Obnovený nápis je vyrytý do desky z umělého kamene, písmena jsou červené barvy. Vzhled byl zvolen tak, aby byl co nejvíce podobný stylu nápisu v blízkosti nedalekého skalního ostrohu Salve – Vale, který byl obnoven v roce 2012 ve spolupráci se ŠLP Křtiny (Jiřím Šilhánkem). Latinských nápisů bylo v minulosti ve Křtinském údolí jistě více a pouze některé jsou zachované dodnes. Bezesporu byly udělány mnichy místního kláštera ve Křtinách. Odhalení obnovené historické památky proběhlo po 123 letech a zúčastnili se ho zástupci ŠLP Křtiny, Správy CHKO Moravský kras, Správy jeskyní ČR – jeskyně Výpustek, zástupci místních samospráv obcí Křtiny, Habrůvka, Babice nad Svitavou a Spolku pro krasovou speleoteratpii.
OSTATNÍ
======================================================================
STRÁŽ PŘÍRODY CHKO MORAVSKÝ KRAS
14.08.2024 Unikátní lom Seč má na stezce nové informační panely
Lom Seč u Rudice v Moravském krasu se dočkal nových informačních tabulí. Návštěvníci se nyní mohou dozvědět více o jeho geologické historii a využití písků. Panely vyrobila a instalovala Mendelova univerzita Brno.
14.08.2024 K Býčí skále po silnici. Kvůli poškozeným stromům lesníci uzavřeli modrou trasu
Odstraňování následků červnové kalamity v lesích na Blanensku se dotklo také frekventované stezky mezi Švýcárnou a Býčí skálou v Moravském krasu. V blízkosti modré turistické trasy v Josefovském údolí vichřice poškodila několik starých mohutných buků.
Trasa je proto z důvodů bezpečnosti dočasně uzavřena a zmíněný úsek musejí turisté obejít po silnici.
Podrobně na https://blanensky.denik.cz/zpravy_region/k-byci-skale-po-silnici-kvuli-poskozenym-stromum-uzavreli-modrou-trasu-20240807.html
K jeskyni Jáchymka se lze dostat od Staré hutě nebo po improvizovaně značené stezce od silnice s brodem přes potok podle informací v terénu. Mezi jeskyněmi Jáchymka a Býčí skála neprojdete.
PODZEMNÍ CHODBY A PROSTORY V ČR
AKCE, PŘEDNÁŠKY, KONFERENCE, atd.
======================================================================
16.05 – 30.11.2024 – CESTY PODZEMÍM BÝČÍ SKÁLY – výstava
20.06. – 30.11.2024 – Výstava Na křídlech do Moravského krasu
21.08.2024 – Vycházka okolím Koněprus aneb Koněprusy nejsou jen jeskyně
24.08.2024 – cyklus V jeskyni divadelní představení Ursonate Koněpruské jeskyně
13. – 15.09.2024 – Podzimní setkání jeskyňářů pod Ještědem
14.09.2024 – Maok - Býčí skála
15.09.2024 – Štěpán Rak – Býčí skála
19. – 22.09.2024 – Evropská schůzka pro speleologickou záchranu: v Mostaru, Bosna a Hercegovina
04. – 06.10.2024 – České podzemí
06. – 06.10.2024 – Dny otevřených dveří v Amatérské jeskyni
06.10.2024 – 76. ročník Memoriálu T. K. Divíška
12. – 13.10.2024 – Dny otevřených dveří v Amatérské jeskyni
12.10. – 31.12.2024 – Český kras a jeho lidé aneb Jak krajina mění lidi a lidé krajinu
19. – 20.10.2024 – Dny otevřených dveří v Amatérské jeskyni
21.10.2024 – Brněnské podzemí – přednáška Ing. Aleše Svobody
23.11.2024 – Výroční sestupy do Slámovy sluje
12.10. – 31.12.2024 – Český kras a jeho lidé aneb Jak krajina mění lidi a lidé krajinu
25.04.2025 – Valná hromada 2025
25. – 27.04.2025 – Speleofórum
OBRÁZKY
======================================================================
Propast Macocha v Mor. Krasu s rozsáhlým dnem a 2 jezírky (nedatováno)